Strona główna » Notre Dame – duma Paryża, duma Francji

Notre Dame – duma Paryża, duma Francji

by HAART
notre dame katedra paryż z dzieckiem weekend - haart.pl blog diy zrób to sam

Notre Dame to paryska katedra ujęta w niezliczonych książkach i filamach. Zaczynam paryskie opowieści. Zaczynam od najcieplejszego przedpołudnia naszej podróży.

 

Notre Dame

Ponad 800 lat na karku, miliony turystów, wysokie wieże, portale, gotyckie okna, witraże Marca Chagalla. Na pierwszy rzut oka – niepozorna. Pomyślałam, „o co tyle krzyku? Dwie wieże. Bogate, piękne, ale już takie widziałam”.

notre dame katedra paryż z dzieckiem weekend - haart.pl blog diy zrób to sam 1Dopiero wnętrze przekonało mnie, że przez 300 lat budowy katedry, Francuzi naprawdę się postarali. Po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie, że najpiękniejsze jest ukryte w środku.

notre dame katedra paryż z dzieckiem weekend - haart.pl blog diy zrób to sam 2

ZASKOCZENIE – szklane konfesjonały! W tak piękne, zabytkowe wnętrze wmontowano szklane budki. Tutaj akurat połączenie klasyki z nowoczesnością nie udało się.

notre dame katedra paryż z dzieckiem weekend - haart.pl blog diy zrób to sam 3Za katedrą znajduje się mały park. Sporo ławek, mini plac zabaw dla dzieci.   Z tej perspektywy katedra jest jeszcze piękniejsza!

notre dame katedra paryż z dzieckiem weekend - haart.pl blog diy zrób to sam 4

Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu małych uliczek wyspy Île de la Cité.

notre dame katedra paryż z dzieckiem weekend - haart.pl blog diy zrób to sam 5

 

Wyspę z brzegami Paryża łączy 8 mostów

1. Pont Neuf (Nowy Most), najstarszy.

2. Pont au Change (Most Wymiany).  CIEKAWOSTKA – bohater „Pachnidła”, Patricka Süskinda, pracował w perfumerii znajdującej się właśnie na moście Wymiany.  W „Nędznikach” Wiktora Hugo inspektor policji Javert popełnia samobójstwo, rzucając się z Mostu Wymiany. Tuż przy moście znajduje się zabytkowy zegar.

notre dame katedra paryż z dzieckiem weekend - haart.pl blog diy zrób to sam 6   3. Pont Notre Dame.

   4. Pont d’Arcole.

   5. Pont au Double.

   6. Petit Pont.

   7. Pont Saint-Michel.

  8. Pont de l’Archevêché, (Most Arcybiskupi) – znajduje się między bulwarami Montebello i Tournelle. W tle widać katedrę Notre Dame.

 

Kłódki

Kłódki zaistniały również na tym moście. To już „nowa świecka tradycja”. Każde miasto ma swój most z kłódkami. Przy paryskich mostach można, za jedyne 10 EUR, kupić kłódkę z kluczykiem. Szymek był zachwycony kłódkami. Feeria barw i kształtów. Zastanawiam się, w jaki sposób kłódki są potem odpinane? Wydaje mi się, że nie ma sposobu, aby nie zniszczyć barierek.

notre dame katedra paryż z dzieckiem weekend - haart.pl blog diy zrób to sam 7

W Paryżu na każdym kroku są mosty. Jest ich aż 37. Każdy z ciekawą historią i idealny do fotografowania. W kolejnych notkach pokażę Wam MOST ARTYSTÓW i ALEKSANDRA III. Będzie notka o MONTMARTRE, gdzie mieszkaliśmy i oczywiście o wieży EIFFLA. Przemycę kilka słów o kamienicach, drzwiach i balkonach. Pokażę LUWR, pola ELIZEJSKIE i przepiękne trawniki. Wszystko podszyte paryską bagietką i croissantami.

Pozdrawiam,

Hania

 


Uwaga! Jeśli skorzystasz z tego linku, otrzymasz w prezencie od Airbnb środki na podróże w wysokości 100 zł. Nie tylko do Paryża. Udanego urlopu!


0 0 głos
Oceń wpis:

Zobacz także...

guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
daria
daria
6 lat

Piękne zdjęcia. Zawodowe.

anonim
anonim
6 lat

czekam na kolejne wpisy paryskie

HAART
6 lat

Bardzo dziękuję 🙂

Aby strona działała prawidłowo, w celu analizy ruchu oraz korzystania z narzędzi marketingowych wykorzystywane są pliki cookies. OK, rozumiem. Więcej...

5
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x
()
x

haart hanna kozłowska facebook popup

Zostań ze mną na dłużej i obserwuj HAART na Facebook'u. Bądź na bieżąco, komentuj i dziel się swoimi pomysłami w grupie Pokaż co potrafisz DIY z HAART.

Dołącz do ponad 15 000 fanów!