Strona główna » Notre Dame – duma Paryża, duma Francji

Notre Dame – duma Paryża, duma Francji

by HAART
notre dame katedra paryż z dzieckiem weekend - haart.pl blog diy zrób to sam

Notre Dame to paryska katedra ujęta w niezliczonych książkach i filmach. Zaczynam paryskie opowieści. Zaczynam od najcieplejszego przedpołudnia naszej podróży.

Notre Dame

Ponad 800 lat na karku, miliony turystów, wysokie wieże, portale, gotyckie okna, witraże Marca Chagalla. Na pierwszy rzut oka – niepozorna. Pomyślałam, „o co tyle krzyku? Dwie wieże. Bogate, piękne, ale już takie widziałam”.

katedra notre dam, paryż, widok z zewnątrz

Dopiero wnętrze przekonało mnie, że przez 300 lat budowy katedry, Francuzi naprawdę się postarali. Po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie, że najpiękniejsze jest ukryte w środku.

wnętrze katedry notre dame, przed pożarem

ZASKOCZENIE – szklane konfesjonały! W tak piękne, zabytkowe wnętrze wmontowano szklane budki. Tutaj akurat połączenie klasyki z nowoczesnością nie udało się.

Paryż, park w centrum miasta

Za katedrą znajduje się mały park. Sporo ławek, mini plac zabaw dla dzieci. Z tej perspektywy katedra jest jeszcze piękniejsza!

z małym dzieckiem w paryżu

Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu małych uliczek wyspy Île de la Cité.

ile de la cite, wyspa w paryżu, restauracje
haart banner 100 zł airbnb

Wyspę z brzegami Paryża łączy 8 mostów

1. Pont Neuf (Nowy Most), najstarszy.

2. Pont au Change (Most Wymiany). CIEKAWOSTKA – bohater „Pachnidła”, Patricka Süskinda, pracował w perfumerii znajdującej się właśnie na moście Wymiany.  W „Nędznikach” Wiktora Hugo inspektor policji Javert popełnia samobójstwo, rzucając się z Mostu Wymiany. Tuż przy moście znajduje się zabytkowy zegar.

pont au change, paryż

   3. Pont Notre Dame.

   4. Pont d’Arcole.

   5. Pont au Double.

   6. Petit Pont.

   7. Pont Saint-Michel.

  8. Pont de l’Archevêché, (Most Arcybiskupi) – znajduje się między bulwarami Montebello i Tournelle. W tle widać katedrę Notre Dame.

Kłódki

Kłódki zaistniały również na tym moście. To już „nowa świecka tradycja”. Każde miasto ma swój most z kłódkami. Przy paryskich mostach można, za jedyne 10 EUR, kupić kłódkę z kluczykiem. Szymek był zachwycony kłódkami. Feeria barw i kształtów. Zastanawiam się, w jaki sposób kłódki są potem odpinane? Wydaje mi się, że nie ma sposobu, aby nie zniszczyć barierek.

notre dame katedra paryż z dzieckiem weekend - haart.pl blog diy zrób to sam 7

W Paryżu na każdym kroku są mosty. Jest ich aż 37. Każdy z ciekawą historią i idealny do fotografowania. W kolejnych notkach pokażę Wam MOST ARTYSTÓW i ALEKSANDRA III. Będzie notka o MONTMARTRE, gdzie mieszkaliśmy i oczywiście o wieży EIFFLA. Przemycę kilka słów o kamienicach, drzwiach i balkonach. Pokażę LUWR, pola ELIZEJSKIE i przepiękne trawniki. Wszystko podszyte paryską bagietką i croissantami.

Pozdrawiam,

Hania

5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
daria
daria
10 lat

Piękne zdjęcia. Zawodowe.

anonim
anonim
10 lat

czekam na kolejne wpisy paryskie

HAART
HAART
9 lat

Bardzo dziękuję 🙂

5
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x