Rośliny w kubkach to mój pomysł na wykorzystanie i wyeksponowanie cudownie kolorowych kubków. Wiem, wiem, powinnam powiedzieć, że chodzi o roślinki, zieleń w domu, zdrowe powietrze i eko styl, ale w moim przypadku chodzi o kubki.
Kolorowe kubki
Nie mogę się powstrzymać przed kupowaniem pięknych kubków. Jest tyle wspaniałych wzorów, kolorów, kształtów. Z podróży często przywożę kubki, bo mam usprawiedliwienie, że to pamiątka. Prawda jednak jest taka, że tylko resztki rozsądku i delikatne sugestie Pana HAART, że mamy ich sporo, powstrzymują mnie przed nadmiernym zbieractwem. Uwielbiam kubki z napisami, w pastelowych kolorach i w stylu vintage. Ostatni kupiłam w Malezji (doceńcie, że to już kilka miesięcy bez nowych okazów) i przypomina polską produkcję z lat 60-tych. Pokażę kilka moich ulubionych wzorów i mam nadzieję, że nie zamówię kilku przy tym wybieraniu. Dla fanów kubków i filiżanek przygotowałam linki pod zdjęciami - klikajcie, sprawdzajcie 🙂

1. Błękitny kubek / 2. Panda z popkornem / 3. Kubek gnieciony Wieża Eiffela / 4. Wesołe wiśnie / 5. Kaktus / 6. Muminek / 7 i 15. Kubki fauna / 8. Retro kwiaty / 9. Duo koń biały / 10. Białe łabędzie / 11. Duo Buldog / 12. Różowa świnka / 13. Romantyczne kwiaty / 14. Kubek z czerwonym wzorem / 16. Kwiaty na niebieskim tle
Rośliny w kubkach
Nie ma co ukrywać, kubek nie jest idealną doniczką. Przede wszystkim nie ma dziurki, która pozwala na odpływ nadmiaru wody. Trzeba zatem uważać z podlewaniem, a prze wszystkim wybrać mało wymagające roślinki. Mogę polecić:
- Sansewieria gwinejska. Sukulent o mięsistych liściach. Nie wymaga częstego podlewania, rośnie w słońcu, ale poradzi sobie również w cieniu. Najlepiej wybrać odmianę karłowatą, która osiąga maksymalnie 30 cm wysokości, a do kubków sadzić małe rośliny.
- Aloes zwyczajny. Sukulent wykorzystywany w medycynie oraz kosmetyce, a przez moją Babcię okrzyknięty "lekarstwem na każdą ranę". Lubi słońce, więc może zamieszkać na parapecie.
- Żelazny liść czyli Aspidistra wyniosła. Bardzo odporna roślina, która wymaga rzadkiego podlewania i pół-cienistego miejsca. Przetrwa trudne warunki, a długie, wąskie liście będą piękną dekoracją.
- Drzewko szczęścia czyli grubosz. Pochodzi z Afryki Południowej i w rodzinnych stronach osiąga 4 m wysokości. W doniczce wyrasta do 100 cm, ale do kubków można wybrać małe rośliny. Bardzo łatwo się rozmnaża, nie znosi zalania i ma grube mięsiste liście.
- Eszeweria. Sukulent o płytkim systemie korzeniowym i liściach ułożonych w piękną rozetę. Osiąga 15 cm wysokości i idealnie pasuje do kubków i małych doniczek.
Co włożyć do doniczki?
Na dno kubka wrzucam rozdrobnione skorupki jajek. Wiele lat temu Mama zdradziła mi ten sposób i od tamtej pory, do każdej doniczki wrzucam skorupki jajek. Po co? Skorupki mają dużo wapna i dobrze wpływają na rozwój roślin. Kubek uzupełniam do połowy uniwersalną ziemią do roślin doniczkowych, wkładam roślinkę i uzupełniam wolną przestrzeń ziemią.



Rośliny w kubkach to dobry pomysł. Kiedyś w ten sam sposób posadziłam sałatę. Tak, w naszej sypialni stał kubek z sałatą 😊 Niekonwencjonalnie… ale jak pięknie. Sałatę zjedliśmy, a w kubku posadziłam zupełnie nową roślinę.


Z pewnością macie pomysły na niekonwencjonalne doniczki, a ja z przyjemnością je poznam. Piszcie śmiało w komentarzach, jakie przedmioty można wykorzystać zamiast doniczek i koniecznie dajcie znać czy podoba się Wam ten pomysł. Możecie zaczerpnąć więcej inspiracji i zobaczyć, jak zrobić drewniane doniczki.