Nie potrafię malować. Nie narysuję psa, kota ani żyrafy. Nie mam takich zdolności. Porwę się czasem na statek kosmiczny czy auto, ale to wpływ czterolatka, a nie potrzeba twórcza. Skoro nie potrafię pięknie malować, szukam rozwiązań jak narysować COŚ ŁADNEGO, nie potrafiąc malować. Dzisiaj zaprezentuję malowanie na tkaninach. Pokażę jak narysować czerwone arbuzy.

Malowanie na tkaninach – POTRZEBNE PRZEDMIOTY:

  • koszulka
  • farby do tkanin
  • ziemniak
  • pędzel

Kilka słów o farbach, bo to podstawa tego projektu. Użyłam farb do tkanin La Pajarita. Są to farby na bazie wody i można je ze sobą swobodnie mieszać, uzyskując coraz więcej odcieni. Czas schnięcia wynosi 60 minut. Można malować wszystkie tkaniny, również syntetyczne. Pędzle wyczyścicie wodą z mydłem. Najważniejsze pytanie: gdzie można je kupić? Farby kupicie w sklepie plastycznym GRAART. Są dostępne również w sklepach stacjonarnych GRAART na terenie Krakowa.

 

ETAPY KROK PO KROKU:

1. Przygotuj koszulkę do malowania. Zaleca się wypranie koszulki, jeśli jest nowa.

2. Przekrój ziemniaka na cztery nierówne ćwiartki. Dzięki temu uzyskasz cztery różne kształty i projekt będzie bardziej wiarygodny.

3. W środek koszulki włóż kawałek kartonu lub plastikową podkładkę. Zabezpieczysz w ten sposób tył koszulki.

4. Na ćwiartkę ziemniaka nanieś czerwoną farbę. Zrób to niechlujnie. Nie wyrównuj. Po odciśnięciu na tkaninie powstaną nieregularne, wolne przestrzenie, które wpłynął na bardziej realistyczny wygląd arbuzów.

5. Odbij kilkanaście razy.

6. Wokół każdej ćwiartki narysuj wąską zieloną linię. To skórka arbuza. Nie musi być idealna. Farby dobrze się rozprowadzają na tkaninie, więc nie będziesz miał problemów.

7. Ciemną farbą (użyłam granatowej) zrób malutkie kropki. To będą pestki. Na każdym arbuzie powinno być 5-8 kropek. Zostaw koszulkę do wyschnięcia.

8. Po 24 godzinach wyprasuj koszulkę na lewej stronie. Oczywiście bez pary wodnej! Następnie prasuj prawą stronę, ale przez cienką szmatkę, która zabezpieczy rysunek.

Koszulka jest gotowa.  Malowanie na tkaninach nie jest takie straszne 🙂 Zapakuj, jeśli to prezent lub od razu załóż.

Koszulkę można normalnie prać, w temperaturze max 40°C.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do twórczej pracy. Zapewniam, że sobie poradzicie. Stempel, łuk i kropki. Tylko tyle 🙂

Za tydzień pokażę inne pomysły na malowanie na tkaninach. Napiszę jak wykorzystać rzeczy z naszego otoczenia.  Pamiętajcie – za tydzień na HAART!

pozdrawiam!

Hania