Farbowanie wybielaczem to jeden z ciekawszych sposobów na przerabianie ubrań. Wyjątkowo tani, dość szybki i z ogromną gamą możliwości. Pokażę metamorfozę kilku moich ubrań, klasyczne przed i po, opowiem o pułapkach czyhających w tej technice i przedstawię kilka sposobów farbowania.
Jakie tkaniny farbować wybielaczem?
Ogólnie można założyć, że farbowanie wybielaczem działa na ciemne tkaniny. Im jaśniejsza, tym mniej widoczny efekt, ale nawet na pastelowych można uzyskać delikatne plamy i rozmycia, które mają swój niepowtarzalny urok.
Najczęściej farbujemy bawełnę i jeans, bo efekt jest najbardziej spektakularny. Prawda jednak jest taka, że producenci używają różnych barwników i utrwalaczy i nigdy do końca nie możemy być pewni efektu. Dopiero po nałożeniu wybielacza przekonamy się jak zareaguje na naszą tkaninę i jaki efekt uzyskamy.
W przypadku cienkich delikatnych tkanin musimy bardzo uważać, bo dłuższe działanie wybielacza może osłabić włókna, a to wpłynie na ich wytrzymałość.
Jaki wybielacz jest najlepszy?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybielacze mają różną siłę działania, ale z doświadczenia wiem, że im gęstsza konsystencja, tym mocniejszy produkt. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać i na jakiej tkaninie pracujemy. Jeans wymaga mocnych wybielaczy, takich jak Domestos i długiego czasu działania, cienka bawełna zareaguje nawet na rozcieńczony wybielacz typu Ace.
Farbowanie wybielaczem, krok po kroku
Jest kilka sposobów farbowania. Tkaniny możemy moczyć w rozcieńczonym wybielaczu, spryskiwać lub polewać prosto z butelki. Oczywiście można łączyć techniki, a nawet do tego zachęcam. Pamiętajcie, że wszystkie prace należy wykonywać w rękawiczkach, najlepiej na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniu przy otwartych oknach.
Na potrzeby tego wpisu przygotowałam film, na którym możecie dokładnie zobaczyć krok po kroku wszystkie prace. Klasycznie zapraszam do SUBSKRYBOWANIA kanału HAART.pl na YouTube.
Spryskiwacz i gumki
Na bawełnianej niebieskiej koszulce pokażę efekt spryskiwania i wiązania gumkami. Do spryskiwacza wlewamy wybielacz i odstawiamy na chwilę. Na koszulce robimy kilka supełków i związujemy gumkami recepturkami. Wystarczy złapać tkaninę w jednym miejscu, skręcić i zawiązać gumką. Supełki robimy w różnych miejscach, z przodu, z tyłu, na rękawach. Bez schematu i planu. Następnie spryskujemy koszulkę wybielaczem. W niektórych miejscach mocniej, w innych słabiej. Ostawiamy koszulkę na ok. pół godziny i sprawdzamy efekt. Możemy dodać trochę wybielacza, a nawet polać nim niektóre miejsca. Gdy koszulka znacząco zmieni kolor, zdejmujemy jedna po drugiej gumki i podziwiamy efekt. Koszulkę należy dokładnie wypłukać w zimnej wodzie, a następnie wyprać, aby pozbyć się niemiłego zapachu wybielacza.
Spryskiwacz i sznurek
Na czarnych spodniach pokażę podobną technikę, ale zamiast gumek wykorzystamy sznurek. Spodnie zwijamy i związujemy sznurkiem. Ważne, aby nie był barwiony, bo w kontakcie z wybielaczem może dodatkowo farbować, a niekoniecznie musi nam ten efekt odpowiadać. Najlepiej użyć białego, bawełnianego lub wędliniarskiego sznurka. Spodnie spryskujemy wybielaczem i odkładamy w spokojne miejsce. W zależności od tkaniny efekt możemy uzyskać po kilku lub kilkudziesięciu minutach. Na koniec płuczemy w zimnej wodzie i pierzemy w pralce.
Polewanie wybielaczem
Różową delikatną sukienkę potraktowałam wybielaczem z butelki. To kolejny sposób na farbowanie. Nawet nie związywałam tkaniny, tylko zgniatałam bez określonego schematu i polewałam wybielaczem. W związku z tym, że tkanina była jasna, to efekt jest delikatny i pastelowy. Wybielacz trzymałam 20 minut, a następnie wypłukałam w zimnej wodzie i wyprałam w pralce.
Jeansowa kurtka i spodnie
Na koniec jeansowe spodnie i kurtka. W tych przypadkach czas działania wybielacza był bardzo długi. Kurtę na początku spryskałam rozcieńczonym wybielaczem, aby całą powierzchnię lekko rozjaśnić. Następnie prosto z butelki polałam kurtkę i spodnie. Użyłam mocnego wybielacza, a dokładnie Domestosa i zostawiłam na ok. 1,5-2 godziny. Efekt jest niesamowity, a plamy bardzo jasne. To mocny, rzucający się w oczy wzór.
Farbowanie wybielaczem w „Pytanie na Śniadanie”
W programie „Pytanie na Śniadanie” TVP2 pokazałam kilka przykładów farbowania wybielaczem i opowiedziałam na czym polega ta technika. Jeśli nie widzieliście programu na żywo, można obejrzeć tu i teraz 🙂 Wystarczy kliknąć na zdjęcie.
Farbowanie wybielaczem daje bardzo ciekawe efekty. Można się bawić wzorami, intensywnością działania, można przykleić taśmy malarskie, ułożyć duże liście lub wycięty z grubego papieru kształt i spryskać tkaninę, aby po odklejeniu uzyskać idealnie nienaruszony kolor. Jeśli tkanina szybko się rozjaśnia, można pędzlami wykonać dowolny rysunek lub napis. Możliwości jest bardzo dużo. Jestem pewna, że znajdziecie swoją ulubioną wersję.
Trzymam kciuki za Wasze prace i do zobaczenia!
tani i skuteczny sposób na zrobienie czegoś z niczego.Ponieść się można fantazji a zawsze będziemy mieli niepowtarzalna rzecz i jedyna w swoim rodzaju.
Dokładnie tak. Już myślę o kolejnych pomysłach z wybielaczem.
Fajne pomysły tanim kosztem i bardzo kreatywne.Ciekaw jestem jak ma się na alergie.
Dziękuję 🙂 Ubrania trzeba bardzo dobrze wypłukać a potem wyprać. Po pierwszym można jeszcze czuć lekko wybielacz więc zachęcam do kilku prań. Jestem alergikiem i normalnie do prania używam orzechów piorących. Ubrania po tym farbowaniu prałam w proszku a potem… Czytaj więcej »
Fajne pomysły i nie drogim kosztem,trzymam kciuki za następne.
Dziękuję 🙂
Ciekawe sposoby a i efekt końcowy bardzo ładny
Bardzo dziękuję 🙂
Namoczony patyczek do uszu na cienkich tkaninach dziala troche jak mazak
Ooooo, świetny pomysł. Dziękuję! 🙂