Strona główna » Remont poddasza – jak usunąć polepę?

Remont poddasza – jak usunąć polepę?

by HAART
remont poddasza, jak usunąć polepę, polepa, usuwanie, glina, trociny, słoma, instrukcja krok po kroku - haart.pl blog diy zrób to sam

Planując remont poddasza zastanawialiśmy się, czy i jak usunąć polepę z podłogi. Niewtajemniczeni będą się zastanawiać, co to jest polepa, a właściciele starych, drewnianych domów złapią się za głowę. Temat jest trudny, ciężki i pylący, ale wszystko po kolei.

Polepa

Polepa to warstwa izolacyjna stosowana głównie w starych domach. Materiałem wiążącym jest glina, a wypełnienie stanowią sieczka lub trociny z dodatkiem wapna. Ręcznie robiona, nie do kupienia. Izoluje i tłumi hałas, ale jest BARDZO ciężka i z czasem traci swoje właściwości. Polepa była masowo wykorzystywana wiele lat temu z uwagi na braki materiałów budowlanych oraz zaawansowanych rozwiązań. Niżej zdjęcia naszego poddasza i polepy.

stary nieużywany strych wiejskiego drewnianego domu
strych poddasze drewnianego domu wypełnione polepą

Usunąć polepę czy zostawić?

Stare domy to wielka zagadka. Każdy jest inny i nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytania związane z poddaszami. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Długo zastanawialiśmy się, czy usunąć polepę. Jest dobrym materiałem izolacyjnym, wchłania wilgoć, tłumi hałas. Jeśli została dobrze wykonana i położona, jest świetną izolacją.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na usunięcie polepy?
Najważniejszym powodem był ciężar. Jeden metr kwadratowy polepy może ważyć 50-70 kg. Przy poddaszu o powierzchni 80 m2 to nawet 4 tony. Dla porównania 15 cm wełna waży tylko 4-5 kg. Nasz dom ma 70 lat i mieliśmy świadomość, że ocieplenie, płyty gk, dodatkowe legary, podłoga, meble i wyposażenie,  znacząco obciążą konstrukcję domu. Poza tym chcieliśmy sprawdzić stan desek pod polepą. Chcieliśmy mieć pewność, że konstrukcja jest stabilna i mocna.

Jak usunąć polepę?

Poddasze ma 80 m2. Pan HAART usuwał polepę ręcznie, używając młotka z dłutem. Dziennie usuwał ok. 5-6 m2 (jednoosobowo), czyli zajęło mu to ok. 14 dni. Oczywiście można skrócić ten czas, wynajmując kilka osób do pracy. Polepa bardzo się pyli i trzeba ją usuwać delikatnie. Niezbędna jest maska (drugi stopień filtracji) i okulary.

W naszej miejscowości nie mogliśmy wynająć rękawa budowlanego ani kontenera na odpady. Szaleństwo, ale  przedsiębiorstwo  komunalne nie wynajmuje kontenerów. Można jedynie zamówić odbiór odpadów. Pierwotnie założyliśmy, że skutą polepę będziemy wrzucać do rękawa, który umieścimy w kontenerze i po zakończeniu prac MPO odbierze kontener. Sprawa się skomplikowała, a perspektywa znoszenia worków z pylącym proszkiem po nowych schodach doprowadzała mnie do szału. Musieliśmy wymyślić inne rozwiązanie… Pan HAART pakował skute odpady w worki 60-litrowe (do połowy), związywał i ustawiał jeden obok drugiego.

jak usunąć polepę, napełnianie worków
jak usunąć polepę ze strychu, polepa w workach
jak usunąć polepę ze strychu diy

Wynajęliśmy trzech pracowników, którzy w dwóch turach odebrali odpady i wywieźli na wysypisko. Pod oknem balkonowym ustawili samochód z otwartą naczepą. Jeden mężczyzna stał na niej, dwóch pozostałych na poddaszu i ręcznie podawali mu worki. Wszystko po to, aby worki się nie rozerwały.

Łącznie wywieźliśmy 270 worków o łącznej wadze ok. 4 ton. Musicie przyznać, że to spore obciążenie dla Starego Domu.

Zobacz film

Oczyszczone deski zostały przygotowane do kolejnych etapów remontu. W najbliższym czasie pokażę jak Pan HAART położył legary, uzupełnił przestrzeń watą, położył płyty OSB (22 mm) i panele. Tak zamkniemy wątek podłogi i przejdziemy do milszych tematów. Meblowanie poddasza, planowanie prac na zewnątrz domu, sadzenie ziół i kwiatów. Ogród będzie kolejnym wyzwaniem.

Usuwanie polepy było jedną z najbardziej męczących prac remontowych, jakie wykonywaliśmy. Robiliśmy to pierwszy raz i byliśmy przekonani, że to nic trudnego. Rzeczywistość okazała się brutalna. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia, zdjęcia i krótki film, pomogą Wam w podjęciu decyzji „usuwać czy zostawić polepę”. Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń i opinii. Czekam na komentarze.

Pozdrawiam!

Hania

4.2 15 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

34 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Barbara
Barbara
8 lat

Podziwiam was kochani!

viola
8 lat

Współczuję i jednocześnie zazdroszczę, że macie TO już za sobą. Mnie czeka taka „zabawa” w niedalekiej przyszłości. Tzn. jak wytnę wejście na strych żeby móc wynieść worki;). Przez to, które mam teraz z ledwością sama się przeciskam:( Pozdrawiam i życzę… Czytaj więcej »

Jan Machyński | SoczekPomarańczowy.pl

Łapię się za głowę, jak sobie wyobrażę ile to było pracy. Cztery tony! Masakra. Widzę, że legary i deski są w bardzo dobrym stanie – zostawiliście je czy były wymienione? Czekam na ciąg dalszy, gdyż darzę wielką miłością stare domy… Czytaj więcej »

Ania
Ania
8 lat

Znam ten temat dokładnie… przy czym u nas była to mieszanka słomy, ściółki leśnej i ogrom śmieci (stare ubrania, wykładziny, dywany, nieużywane przedmioty w tym takie niespodzianki jak np. łuska po pocisku artyleryjskim 😉 ) Kilka dni mojej pracy na… Czytaj więcej »

karolina
karolina
8 lat

Masakra co ten Pan Haart przeszedł 🙂 u nas było podobnie tyle że w większości na izolację składało się siano masa szmat i od groma ściółki ziemi i innego zmielonego dziadostwa ale daliśmy radę. Najgorzej było to ruszyć potem chwila… Czytaj więcej »

Oona
Oona
8 lat

A teraz módlcie się, żeby w te piękne, nowoczesne materiały nie wprowadziła się kuna ze swoimi trofeami myśliwskimi (izolacja w strzępach i nieusuwalne zapachy rozkładającego się truchła). W moim wiejskim, drewnianym domku strych jest otwarty (na pewno wiesz, o jaki… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
8 lat

U nas na poddaszu były plewy i to było tak ciężko usunąć, bo się makabrycznie kurzyło, ale chłopaki dali sobie rady 🙂

Greg
Greg
7 lat

Strasznie dużo pracy, ale na pewno było warto 🙂 Przynajmniej wiadomo, co się kryło pod polepą, a z tym mogło być różnie. Po takich przebojach żaden remont już nie będzie straszny.

Remocniki
Remocniki
7 lat

Ciekawie opisane, może się przydać. 🙂

Tafla
7 lat

Dzięki, bardzo przydatny wpis. Faktycznie jest z tym sporo 'roboty’ ale zdecydowanie warto.

Karolina
Karolina
6 lat

Bardzo pomocy wątek, ja teraz szukam miejsca gdzie kupię najtańszą wełnę do ocieplenia. Znalazłam dobrą cenę ale też zastanawiam się czy warto kupować najtańszy, czy lepiej byłoby zainwestować w odrobinę lepszy, Co o tym sądzicie? Bo to dylemat z którym… Czytaj więcej »

Wojceich
Wojceich
6 lat

Jak się sprawy mają po roku? Czy w pomieszczeniach poniżej tego stropu nie ma przypadkiem nieco podwyższonej wilgotności? Czy chodzenie po strychu nie powoduje hałasu piętro niżej? Czy słychać biegające stópki myszek w nocy?

Jarek
Jarek
6 lat

Podczas ostatniego remontu usuwalismy izolacje…. i 100 % sie zgadzamy jest ciezka i nie do kupienia. Co najwazniejsze trzeba uwazac na spadajace odlamki „konstrukcji”. Wielu inwestorow probowalo sie samodzielnie podjac tego wyzwania… i niestety konczylo sie to uszkodzeniem oka i… Czytaj więcej »

leśny dziod
leśny dziod
6 lat

Szkoda tej polepy! To naturalny materiał i z drewnem współgra. Wełna mineralna to materiał z innej epoki. Żeby tych belek teraz wilgoć nie zniszczyła.

Joanna
Joanna
6 lat
Odpowiedz  leśny dziod

My izolowaliśmy dach pianą PUR z firmą Izosolux. Bardzo fachowo wykonana robota 🙂 I sam komfort mieszkania teraz jest niedoporównania

anna
anna
5 lat

Jestem w trakcie remontu. od 2 dni po pracy usuwam z mezem polepe. Kurzu co niemiara a my wyglądamy jak kominiarze po pracy.Łatwo się ją usuwa. Mamy około 50m2. I do tego jeszcze siano. Z tymi workami to dobry pomysl.… Czytaj więcej »

Marysia
Marysia
5 lat

Wow! 4 tony! Mnóstwo pracy! Ale za to jaka satysfakcja. Gratuluję 🙂

Adam
Adam
5 lat

Moje poddasze ma dwa razy tyle powierzchni co u Pani. Własnie zacząłem sprzątanie. Na razie wywiozłem ok 300 worków samych śmieci. Trocin i polepy jeszcze nie ruszyłem 🙂

Agata
Agata
4 lat

Impregnowaliście czymś drewno? Remontuje mieszkanie w przedwojennej kamienicy. Usuwałam polepę, chyba będę izolować kermzytem (jeszcze to rozważam) ale zastanawiam się czy należy zaimpregnować jakoś drewno?

Kasia Antończyk
Kasia Antończyk
4 lat

Ja wiem, że to stary wpis, a Twój remont już zrobiony, ale wybacz mi, nie mogę nie skomentować, biorąc pod uwagę fakt, że taka akcja może być wręcz niebezpieczna dla budynku, a ktoś śledzący Twój blog może ją powtórzyć. Argument… Czytaj więcej »

Izabela
Izabela
3 lat
Odpowiedz  Kasia Antończyk

Hej witam, właśnie prawie już zabrałam się za ściąganie tej paskudnej brudnej i szarej polepy, jak natknęłam się na twój komentarz. I postanowiłam zgłębić pojęcie usuwania i zostawiania. Faktem jest, iż tylko 20% ludzi decyduje się na pozostawienie polepy. Ale… Czytaj więcej »

Adam
Adam
3 lat

Witam, mam podobne poddasze (nieużytkowe) – glina, słona i nie wiadomo co się tam jeszcze kryje. Niestety moje legary są w katastrofalnym stanie i chodząc po poddaszu czuć jak sufit „chwieje się” a pomieszczenia pod stropami są użytkowe i po… Czytaj więcej »

34
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x