Odnawianie krzeseł nie jest takie skomplikowane jak się wydaje.  Celowo używam słowa odnawianie,  a nie renowacja. Renowacja to studia podyplomowe,  a odnawianie to jedynie licencjat : ) Prostsza wersja, bez specjalistycznych preparatów, narzędzi i wielkiego doświadczenia. Pokażę,  jak w prosty sposób odświeżyć stare krzesła.


Odnawianie krzeseł zrób to sam (1)POTRZEBNE MATERIAŁY

  • tkanina do obicie krzeseł
  • zszywacz tapicerski
  • biała farba akrylowa
  • papier ścierny
  • igła, nitka i nożyczki

TKANINA: szukajcie grubej tkaniny, najlepiej obiciowej. Niestety takie produkty są drogie. Metr potrafi kosztować 100, a nawet 200 zł. Przygotowałam linki do kilku sklepów, które sprzedają tkaniny obiciowe: sklep 1sklep 2. Mam nadzieję, że znajdziecie wzór, który będzie wam odpowiadał.  Możecie również zastosować tańsze rozwiązanie. Poszukajcie w second handzie  dwóch dużych, grubych ZASŁON. Zapłacicie za całość 50-70 zł.

ZSZYWACZ TAPICERSKI: bez tego się nie da. Profesjonalnie stosuje się zszywacze elektryczne (koszt ok. 200 zł), ale na potrzeby indywidualne spokojnie wystarczy ręczny zszywacz.  Wydatek rzędu 40 zł (zszywacz ok. 25-60 zł + zszywki 5-10zł). Kilka sklepów sprzedających zszywacze tapicerskie: sklep 1, sklep 2.

FARBA AKRYLOWA: użyłam białej emalii akrylowej do drewna i  metalu Decoral.


ODNAWIANIE KRZESEŁ KROK PO KROKU

Umyłam i wytarłam krzesła. To ważny etap, bo produkt należy odtłuścić. Następnie powinnam rozkręcić krzesła i je pomalować, ale przyznaję, że pomalowałam krzesła bez odkręcania. Jakoś tak mi było łatwiej, a mając w perspektywie wymianę tkaniny na siedziskach, nie martwiłam się ewentualnymi zabrudzeniami. Przed malowaniem, krawędzie krzeseł przetarłam zwykłą, białą świeczką. Miejsca przetarte świeczka zostaną bez farby i  stworzą efekt shabby chic. Pomalowałam całość białą emalią akrylową. Gdy kończyłam malowanie ostatniego krzesła, pierwsze było już suche i gotowe do obdrapywania.  Przetarłam papierem ściernym krawędzie krzeseł. Z miejsc pokrytych świecą szybko zeszła farba, odsłaniając pierwotny kolor.

Odnawianie krzeseł zrób to sam (2)Zdemontowałam oparcia. Z tkaniny wycięłam kawałek odpowiadający formatowi oparcia. Najprostszy sposób, to złożyć tkaninę na pół, ułożyć na niej oparcie i wyciąć kształt, dokładając po 1 cm z każdej strony. Trzy boki zszyłam maszyną do szycia. Powstało coś w rodzaju torebki. Przewróciłam materiał na prawą stronę, ukrywając w ten sposób zszycie. Do środka włożyłam oparcie i ręcznie zszyłam ostatnią z krawędzi.

Odnawianie krzeseł zrób to sam (3)Zdemontowałam siedziska. Na tkaninie ułożyłam siedzisko i wycięłam kwadrat, dodając na każdej z krawędzi ok. 3-4 cm materiału. Zawinęłam nadmiar tkaniny i przybiłam zszywki.  Podczas prawdziwej renowacji powinnam nakleić taśmę maskującą  zszywki, ale na własne potrzeby pominęłam ten etap.  Zakładam, że nikt nie będzie się kładł pod krzesłami 😉

Odnawianie krzeseł zrób to sam (4)Powtórzyłam obszywanie na wszystkich krzesłach. Najwięcej czasu zajęło mi ręczne zszywanie boków oparcia i przykręcanie obszytych elementów. Krzesła bardzo się zmieniły. Nie straszą już gierkowskim materiałem i pasują do nowej jadalni. Przygotuję wpis, w którym pokażę całą jadalnię, ale musicie mi dać jeszcze trochę czasu na jej dopieszczenie.

Odnawianie krzeseł zrób to sam (5)

Całkowity koszt odnawiania 4 krzeseł wyniósł 24 zł

  • tkanina 0 zł (wykorzystałam stare zasłony)
  • farba 20 zł (0,5 litra)
  • pędzel 2 zł
  • papier ścierny 2 zł
  • zszywacz 0 zł (kupiony kilka lat temu)

 

Odnawianie krzeseł zrób to sam

Jeśli masz ochotę pokazać metamorfozę krzeseł na swoim blogu lub zamieścić ją na facebooku czy instagramie –  proszę pobierz niżej zamieszczony kolaż. Będzie mi bardzo miło.  Pamiętaj o zamieszczeniu linku www.haart.com.pl.

Odnawianie krzeseł zrób to sam (6)Co myślicie o przemianie krzeseł? Podoba się wam ten pomysł? Będę wdzięczna za opinie i sugestie dotyczące kolejnych tematów, które chcielibyście zobaczyć na HAART.  Pozdrawiam!logo_aboutme