Strona główna » Przylądek Sunion i świątynia Posejdona

Przylądek Sunion i świątynia Posejdona

by HAART
sunion przylądek niedaleko aten grecja świątynia Posejdona relacja - haart.pl blog diy zrób to sam

Niewiele jest miejsc na świecie, które mają tak magiczny klimat. Przylądek Sunion to wyjątkowe miejsce nad Morzem Egejskim. Tak blisko do Aten, a tak inaczej.

Przylądek Sunion

przylądek sunion, świątynia posejdona, jednodniowy wycieczka za ateny, grecja
ruiny świątyni posejdona, grecja

Na stromej skale w 440 roku p.n.e. zbudowano świątynię Posejdona. Strategiczne miejsce pozwalało żegnać żeglarzy i wysyłać sygnały poszukującym lądu. Sunion było również świadkiem samobójczej śmierci Egeusza, który rzucił się do morza na widok czarnych żagli łodzi, obwieszczających śmierć jego syna. Tak przynajmniej uważał Egeusz.

świątynia posejdona, ruiny, mapa, starożytna grecja

Ze świątyni zachowało się tylko 12 kolumn. Całość otoczona jest grubym sznurem, a na rozrzuconych głazach widnieją graffiti sprzed kilkuset lat. Jak widać ludzie nie zmieniają się tak bardzo i zawsze znajdzie się jakiś amator „ulicznej sztuki”.

przylądek sunion, napisy na skałach, świątynia posejdona

Czekając na zachód słońca zeszliśmy stromym zboczem nad samo morze. To był mój szalony pomysł. Pan HAART z wrodzonym rozsądkiem zauważył, że jesteśmy tu zupełnie sami. Sami w obcym kraju, sami w obcym mieście, całkowicie sami na tym zboczu. Super!

haart banner 100 zł airbnb
przylądek sunion, skarpa nad morzem egejskim, ateny

Wśród skał, w zupełnej samotności, leżały szczątki świątynnych kolumn, które podziwialiśmy na górze. Tu mogliśmy ich dotknąć.

fragmenty kolumn ze świątyni posejdona na nadmorskich skałach, ateny, grecja

Na wzgórzu znajduje się urocza restauracja. To jest biznes! Wyjątkowe miejsce, zero konkurencji, a wszyscy zainteresowani czekają na zachód słońca. My również skorzystaliśmy z menu. Nie wiem, czy to kwestia aury tego miejsca, ale zwykła grecka sałatka z serem feta smakowała nam jak najwykwintniejsze danie w drogiej restauracji.

przylądek sunion, ateny, kuchnia grecka, feta

W jednej chwili niebo zrobiło się czarne, rozszalał się wiatr, a nasze swetry przestały być wystarczającym okryciem. Rozpoczął się teatr natury – burzowe chmury chciały wtargnąć znad morza nad ląd ale im się nie udawało. Koniec świata …

przylądek sunion, zachód słońca, zmierzch, wieczór
5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
celestynka
celestynka
10 lat

Pięknie. A tu do nas zima ma znowu zawitać.

HAART
HAART
10 lat

właśnie! przeraża mnie ten powrót zimy 🙁

Ania
Ania
9 lat

ciekawe miejsce

3
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x