Strona główna PodróżeGrecja Sunion – przylądek Posejdona niedaleko Aten

Sunion – przylądek Posejdona niedaleko Aten

by HAART
sunion przylądek niedaleko aten grecja świątynia Posejdona relacja - haart.pl blog diy zrób to sam

Niewiele jest miejsc na świecie, które mają tak magiczny klimat. Przylądek Sunion to wyjątkowe miejsce nad Morzem Egejskim.

 

Sunionsunion przylądek niedaleko aten grecja świątynia Posejdona relacja - haart.pl blog diy zrób to sam 1sunion przylądek niedaleko aten grecja świątynia Posejdona relacja - haart.pl blog diy zrób to sam 2

Na stromej skalew 440 roku p.n.e. zbudowano świątynię Posejdona. Strategiczne miejsce pozwalało żegnać żeglarzy i wysyłać sygnały poszukującym lądu. Sunion było również świadkiem samobójczej śmierci Egeusza, który rzucił się do morza na widok czarnych żagli łodzi, obwieszczających śmierć jego syna. Tak przynajmniej uważał Egeusz.

sunion przylądek niedaleko aten grecja świątynia Posejdona relacja - haart.pl blog diy zrób to sam 3

Ze świątyni zachowało się tylko 12 kolumn. Całość otoczona jest grubym sznurem, a na rozrzuconych głazach widnieją graffiti sprzed kilkuset lat. Jak widać ludzie nie zmieniają się tak bardzo i zawsze znajdzie się jakiś amator „ulicznej sztuki”.

sunion przylądek niedaleko aten grecja świątynia Posejdona relacja - haart.pl blog diy zrób to sam 4

Czekając na zachód słońca zeszliśmy stromym zboczem nad samo morze. To był mój szalony pomysł. Pan HAART z wrodzonym rozsądkiem zauważył, że jesteśmy tu zupełnie sami. Sami w obcym kraju, sami w obcym mieście, sami na tym zboczu. Super!

sunion przylądek niedaleko aten grecja świątynia Posejdona relacja - haart.pl blog diy zrób to sam 5

Wśród skał, w zupełnej samotności, leżały szczątki świątynnych kolumn, które podziwialiśmy na górze. Tu mogliśmy ich dotknąć.

sunion przylądek niedaleko aten grecja świątynia Posejdona relacja - haart.pl blog diy zrób to sam 6

Na wzgórzu znajduje się urocza restauracja. To jest biznes! Wyjątkowe miejsce, zero konkurencji, a wszyscy zainteresowani czekają na zachód słońca. My również skorzystaliśmy z menu. Nie wiem, czy to kwestia aury tego miejsca, ale zwykła grecka sałatka z serem feta smakowała nam jak najwykwintniejsze danie w drogiej restauracji.

sunion przylądek niedaleko aten grecja świątynia Posejdona relacja - haart.pl blog diy zrób to sam 7

W jednej chwili niebo zrobiło się czarne, rozszalał się wiatr, a nasze swetry przestały być wystarczającym okryciem. Rozpoczął się teatr natury – burzowe chmury chciały wtargnąć znad morza nad ląd ale im się nie udawało. Koniec świata …

sunion przylądek niedaleko aten grecja świątynia Posejdona relacja - haart.pl blog diy zrób to sam 8


Uwaga! Jeśli skorzystasz z tego linku, otrzymasz w prezencie od Airbnb środki na podróże w wysokości 100 zł. Nie tylko do Grecji 🙂 Udanego urlopu!


0 0 głos
Oceń wpis:

Zobacz także...

guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
celestynka
celestynka
7 lat

Pięknie. A tu do nas zima ma znowu zawitać.

HAART
HAART
7 lat

właśnie! przeraża mnie ten powrót zimy 🙁

Ania
Ania
6 lat

ciekawe miejsce

Aby strona działała prawidłowo, w celu analizy ruchu oraz korzystania z narzędzi marketingowych wykorzystywane są pliki cookies. OK, rozumiem. Więcej...

3
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x
()
x

haart hanna kozlowska popup facebook

HAART logotyp 370x102 - haart.pl blog diy zrób to sam

 

Lubisz DIY? Zostań ze mną na dłużej i obserwuj HAART na Facebook'u. Dołącz do ponad 15 000 fanów mojego bloga. Bądź na bieżąco, komentuj i dziel się swoimi pomysłami w grupie "Pokaż co potrafisz DIY z HAART". Serdecznie zapraszam!