Strona główna » Kokarda narodowa, kotylion

Kokarda narodowa, kotylion

by HAART
kokarda narodowa

Kokarda narodowa czy kotylion? Przeciętny przechodzień powie kotylion, ale niestety nie będzie miał racji. Kotylion to taniec podobny do walca wiedeńskiego oraz zabawa taneczna, w trakcie której uczestnicy noszą ozdobne odznaki, kokardy, zwane właśnie kotylionami.

Czym się zatem dzisiaj zajmiemy? Zrobimy biało czerwone rozetki, które są narodowym symbolem Polaków i maja długą historię. Pierwszy raz zostały określone uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku. Nazywają się kokardy narodowe i warto podkreślać, że właśnie takiej nazwy powinniśmy używać.

Zobacz film – kokarda narodowa DIY

Tak będzie najprościej! Przygotowałam film pokazujący krok po kroku wszystkie etapy pracy. Oczywiście przyspieszyłam wszystkie powtarzalne prace, po to aby nikt nie musiał czekać 10 minut na efekt końcowy. Mam nadzieję, że spodoba się Wam taka forma DIY. Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Pewnie się zastanawiacie, dlaczego w tytule filmu użyłam słowa „kotyliony”. Osoby szukające instrukcji właśnie takie hasło wpisują najczęściej i niestety brutalne prawa wujka google mówią, że inaczej nie znajdą mojego filmu. Życie… Mam jednak nadzieję, że po przeczytaniu wpisu będą używać poprawnej nazwy – kokarda narodowa.

Potrzebne materiały

  • czerwona bibuła
  • biała kartka z bloku technicznego
  • biała wstążka o szerokości ok. 2 cm
  • czerwona wstążka o szerokości ok. 2 cm
  • wąska wstążeczka do wykonania zawieszki
  • klej
  • nożyczki
  • cyrkiel
kokarda narodowa

Do wykonania kokardy narodowej potrzebujemy dosłownie kilku rzeczy. Uczniowie z pewnością mają wszystkie w domu. Podstawą jest czerwona bibuła, biała kartka z bloku technicznego oraz wstążki. Oczywiście do tego przyda się klej i nożyczki. Na filmie pokazałam klej w płynie i jest to najlepsze rozwiązanie, bo szybko łączy elementy i sprawnie się go nakłada. Jeśli nie macie takiego kleju, wykorzystajcie zwykły, klej biurowy. Uważajcie przy nakładaniu na bibułę, bo może ją zniekształcać lub rwać.

Kokarda narodowa, krok po kroku

Potrzebujemy 5 kół z czerwonej bibuły. Na filmie możecie zobaczyć jak w prosty i szybki sposób wyciąć koła tej samej wielkości. Składamy bibułę w kwadrat z pięcioma warstwami, potem na pół i jeszcze raz na pół, aż powstanie mały kwadracik. Następnie wycinamy półkole i rozkładamy wycięte elementy. To szybki sposób. Jeśli wydaje się Wam zbyt skomplikowany, narysujcie na bibule 5 kół o średnicy ok. 7 cm i wytnijcie.

Gotowa kokarda powinna mieć średnicę 4-6 cm, ale pamiętajcie, że w mojej wersji zgnieciemy bibułę i koła nieco się zmniejszą. Skoro wspomniałam o zgniataniu, to właśnie teraz trzeba zgnieść wycięte koła, a następnie je rozwinąć. Po co ten zabieg? Dzięki zgniataniu bibuła się pomarszczy, a krawędzie będą odstawać.

kokardy narodowe

Na środek koła nakładamy klej i sklejamy poszczególne warstwy. Powstanie element przypominający kwiat, bo powyginane krawędzie nadadzą nieco trójwymiarowości. O to właśnie chodzi.

kotyliony

Z białego kartonu wycinamy dwa koła. Pierwsze przyklejamy na środek „kwiatka”, a drugie wykorzystamy jako tył kokardy.

Odcinamy po 10 cm czerwonej i białej wstążki. Powinny mieć szerokość ok. 2 cm. Na filmie zobaczycie prosty sposób na wykonanie dekoracyjnego wcięcia. Następnie przyklejamy wstążki do białego koła, lekko je rozszerzając. Z wąskiej białej wstążki robimy pętelkę i przyklejamy na górze koła. Ten element pozwoli przyczepić kokardę do ubrania. Wystarczy przypiąć agrafkę lub szpilkę.

Po przyklejeniu wstążek, nakładamy kolejną warstwę kleju i podklejamy całość pod przygotowaną wcześniej rozetkę.

kokarda narodowa DIY

HAART w Pytanie na Śniadanie

Kokardę miałam przyjemność pokazać w programie Pytanie na Śniadanie. Właściwie zachęciłam prowadzących (Marzena Rogalska i Tomasz Kamel) do wykonania kokardy w trakcie programu. Nagranie możecie zobaczyć na stronie Pytania na Śniadanie, a tu zostawiam jedynie jedno zdjęcie.

Haart w Pytanie na śniadanie

Kokardy narodowe

Zachęcam do wykonania kokardy narodowej w domu. Takie prace, przed koronawirusem, wykonywały wszystkie dzieci w szkołach i przedszkolach. Teraz możemy wykonać je razem. Jak Wam się spodoba, zajrzyjcie do innych wpisów na blogu. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie.

4.2 5 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mamaKrzysia
mamaKrzysia
2 lat

Dzięki za instrukcje. Wykorzytamy.

2
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x