Przedstawiam kolejny pomysł na dekoracje bez malowania. Nie musisz posiadać zdolności plastycznych, aby stworzyć ciekawą i estetyczną dekorację na ścianę. Wystarczy przygotować kolorowy papier, ciekawy wydruk lub ilustrację z czasopisma i kilka szkolnych drobiazgów. Wszystkie prace opisałam, krok po kroku. Zapraszam.

 

POTRZEBNE MATERIAŁY
 • RAMKA NA ZDJĘCIA. Może być drewniana lub z tworzywa sztucznego. Wymiar zależy od tego jak dużą planujesz dekorację. Moje ramki miały ok. 15 x 10 cm.
 • KOLOROWY PAPIER. Najlepiej dwa wzory, które będą ze sobą dobrze wyglądać. Wybrałam wzór w drobne, kolorowe kwiatki, które z daleka zlewają się w jeden kolor, oraz papier imitujący czarno białą gazetę. Kwiatki będą stanowić tło, a na „gazetę” przykleję główną dekorację. Skąd wziąć papier? W sklepach papierniczych są gotowe zestawy i  to jest najprostsze rozwiązanie. Możecie również wykorzystać kartki ze starej gazety. Sprawdźcie jednak czy papier nie jest za cienki i czy po przyklejeniu nie będzie przebijać obrazu z drugiej strony.  Możecie wykorzystać ilustracje z dziecięcych książeczek lub zwykły papier do pakowania prezentów.
 • CZARNY TUSZ. Pojedyncze, małe tusze kosztują 2-3 zł i  można je kupić w każdym sklepie papierniczym. Jeśli nie macie do nich dostępu wykorzystajcie czarną lub szarą farbę (akrylową lub plakatową).
 • KLEJ DO PAPIERU I NOŻYCZKI.
 • STEMPELKI. Nie są konieczne, ale wyraźnie wzbogacają obrazki. Użyłam silikonowych stempelków, ale możecie wykorzystać kreatywne zestawy dla dzieci (np. literki).

Obraz bez malowania, KROK PO KROKU
 • Podstawą jest znalezienie głównej dekoracji. Może to być zabytkowy fotel, jak na moim zdjęciu lub inny ciekawy element, który będzie grał pierwsze skrzypce w tym projekcie. Skąd wziąć wzór? Jednym z najprostszych sposobów jest wycięcie z gazety lub książki. Jeśli chcesz zrobić dekorację do pokoju syna, to warto kupić czasopismo ze starymi samochodami i wyciąć kilka modeli. Do dekoracji kuchni możesz przygotować wzory porcelanowych dzbanków i filiżanek. Dla córki baletki i tutu. To tylko kilka przykładów. Moje zabytkowe fotele znalazłam na Pinterest i zapisałam na tablicy. Szablon możesz wydrukować i przygotować dokładnie taki sam wzór jak ja.
 • Wytnij dokładnie główny motyw.
 • Z papieru imitującego gazetę wytnij kwadrat 5×5 cm. Wymiary oczywiście dostosuj do formatu swojej ramki. Krawędzie przetrzyj delikatnie tuszem. Jeśli nie masz tuszu, wykorzystaj czarną farbę plakatową. Nanoś ją cienkim pędzelkiem (cieniutką warstwę).

bez malowania

 • Na środku przyklej wycięty motyw (fotel).
 • W rogu odbij stempelek. Najlepiej, aby odbiła się tylko część napisu.

bez malowania

 • Z papieru podkładowego wytnij kształt odpowiadający formatowi ramki i  przyklej do niego kwadrat z motywem.
 • Całość włóż do ramki i powieś na ścianie.

bez malowania

Obrazki powiesiłam nad kanapą. Są wyjątkową dekoracją naszej małej, rodzinnej przestrzeni. Zachęcam Was do zabawy w wycinanie ciekawych motywów, kształtów i tworzenia z nich niepowtarzalnych dekoracji. Nie trzeba wydawać kilkaset złotych na kilka ściennych dekoracji, aby mieć piękną, romantyczną przestrzeń. Nie trzeba również mieć zdolności plastycznych, można wykonać obraz bez malowania : )

Miłej zabawy!

Dajcie znać jak Wam poszło : )

Hania