Strona główna » Ścieżki i alejki w małych ogrodach

Ścieżki i alejki w małych ogrodach

by HAART
Ścieżki i alejki w małych ogrodach - haart.pl blog diy zrób to sam

Artykułem „Metamorfozy małych ogrodów” zapoczątkowałam nową serię poświęconą ogrodom. Szukam ciekawych inspiracji i będę się nimi dzielić. Dlaczego piszę o małych ogrodach? Powodów jest kilka, ale najważniejszy to fakt, że jeśli ktoś ma duży ogród to prawdopodobnie stać go na wynajęcie profesjonalnej firmy zajmującej się aranżacją przestrzeni. Prawdopodobnie ma swojego ogrodnika i nie będzie na kolanach, w błocie, samodzielnie lepił płytek ogrodowych czy wytyczał obrys ścieżki.

Ścieżki i alejki

Pragnę pokazać rozwiązania, które są mi bliskie, czyli recykling niepotrzebnych starych przedmiotów. Meble z palet, lampiony ze słoików, doniczki z puszek. Chcę pokazać jak sobie poradzić z ograniczoną powierzchnią, jak ekonomicznie wykorzystać przestrzeń. Wiosna to idealny moment na takie tematy. Dzisiaj kilka słów o ścieżkach i alejkach. Obowiązkowy element każdego ogrodu.

Drewniane ścieżki

Kostka brukowa lub płyty chodnikowe to polska rzeczywistość. Okropna rzeczywistość. Uwielbiam drewniane elementy. Wyglądają ciepło i delikatnie. Zmiękczają rzeczywistość i wtapiają się w otoczenie. Niestety takie powierzchnie są dość śliskie, szczególnie po porannej rosie. Łatwo o wypadek. Zastanawiałam się nad użyciem podkładów kolejowych. Wielkich, masywnych, ciemnych. Pan HAART zgłębił temat i niestety okazało się, że takie prawdziwe, stare podkłady kolejowe, są pokryte koszmarnymi smarami,  a to nie wpisuje się w klimat naszego naturalnego ogrodu.

Ścieżki z betonu DIY

Zachęcam do wypróbowania pomysłu na ścieżkę własnej produkcji. Potrzebne rzeczy: cement, wielkie liście, pojemnik do wymieszania i dużo dobrych chęci. Rozrabiamy cement w pojemniku i wykładamy kilkucentymetrową warstwę na liście. Dociskamy i zostawiamy do wyschnięcie. Odwracamy liście i zdejmujemy z cementu. Zostaje piękny kształt i wzór liścia. Bardzo podoba mi się ten pomysł i na pewno gdzieś go wykorzystam.

Kamienie i cegły

Wymieszanie różnych materiałów daje bardzo ciekawe efekty. To coś dla mnie.  Można wymieszać cegły z kamieniami, wielkie głazy z mniejszymi kamieniami lub pójść na całość i ułożyć wzory godne mistrza. Moim zdaniem najpiękniejsze alejki powstają z dużych płaskich głazów. Przestrzenie można wypełnić żwirem, drobnymi kamieniami, korą lub trawą.

Kilka ważnych uwag

  1. Jak wytyczyć ścieżki? Najlepiej na jeden sezon lub przynajmniej miesiąc obserwować jak w naturalny sposób domownicy poruszają się po ogrodzie. Jakimi ścieżkami chodzą i w tych miejscach położyć materiał. To niemiecka metoda wytyczania alejek. Dzięki temu unika się, tak często widzianego w Polsce, efektu skrótu. Ścieżka ścieżką, a wszyscy chodzą na skróty. Połóż ścieżkę tam gdzie jest skrót.
  2. Pamiętajcie, aby odsunąć ścieżki od drzew. Korzenie mogą po jakimś czasie zniekształcać powierzchnie ścieżki.
  3. Wysypując kamyki lub żwir pamiętajcie o ogranicznikach. Kamyki lubią się przesypywać i bez krawężników szybko „rozejdą” się po całym ogrodzie.

W następnej części pokażę sposoby na recycling w ogrodzie. Będą pomysły na wykorzystanie starych drzwi i drabin, na przerobienie szklanych butelek, na meble ze skrzynek.

Zapraszam 🙂

Hania

5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jola
9 lat

„…jeśli ktoś ma duży ogród to prawdopodobnie stać go na wynajęcie profesjonalnej firmy zajmującej się aranżacją przestrzeni. Prawdopodobnie ma swojego ogrodnika i nie będzie na kolanach, w błocie, samodzielnie lepił płytek ogrodowych.” – to ja niestety zupełnie nie pasuję do… Czytaj więcej »

Asia
Asia
5 lat

Czy mogłabyś opisać jak „rozrabiamy cement”, dzięki.

4
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x