Remont małej łazienki zazwyczaj jest wyzwaniem. Trzeba się zmierzyć z problemami, które nie pojawiają się przy większych pomieszczeniach. Jak ścisnąć na 2 m² prysznic, pralkę, umywalkę, sedes, kaloryfer, aaa… i jeszcze żeby półki były i lustro i miejsce na ręczniki. O koszu na pranie nie wspomnę.
Nasze pierwsze własne mieszkanie było dalekie od ideału. Szukając mieszkania, stanęliśmy przed dylematem: duże, nowe, ale na obrzeżach Warszawy czy mniejsze, do remontu, ale blisko centrum. Wybraliśmy drugą wersję, bo nie chcieliśmy tracić życia w korkach. Małe mieszkanko z małą łazienką.
Łazienka przed remontem
Co zastaliśmy w mieszkaniu? Jak wyglądała łazienka przed remontem? Na ścianach dwa wzory glazury, każda w innym odcieniu błękitu. Na podłodze kolejne niebieskie ciapki. Stary prysznic, umywalka i rury na wierzchu. Do wymiany było praktycznie wszystko. Zaczynając od glazury i terakoty, przez armaturę, po szafki i wieszaki.
Remont małej łazienki
Długo zastanawialiśmy się jak to wszystko poukładać. Gdzie postawić pralkę, prysznic i resztę podstawowych rzeczy. Przy małym metrażu liczy się każdy centymetr. Spędziliśmy wiele godzin szukając najlepszego rozwiązania. Zaprosiliśmy hydraulika (licząc na pomoc techniczną), który niestety nie wymyślił ciekawszej wersji ustawienia, za to zażądał astronomicznej kwoty za przeniesienie dwóch rurek. Zastanawiałam się nad zatrudnieniem architekta, ale po zakupie mieszkania nasz budżet potwornie się skurczył i świadomość, że mamy przed sobą remont całego mieszkania, nie poprawiała nam nastrojów.
Nie było wyjścia. Remont wykonaliśmy samodzielnie. Zaczęliśmy od skucia starej glazury i terakoty, czyli od totalnej demolki. Była to najgłośniejsza oraz najcięższa część remontu. Pył, kurz, hałas i złowrogi wzrok sąsiadów 😉
Glazurę położyliśmy tylko w miejscach niezbędnych, czyli w kabinie prysznicowej, przy umywalce i sedesie. Wybraliśmy białą, gładką, klasyczną glazurę. Taka wersja nigdy nie wyjdzie z mody. Resztę ścian pokryliśmy gipsową masą tynkową i samodzielnie wykonaliśmy delikatną fakturę. Zabudowaliśmy wystające rury, zostawiając okienko rewizyjne. Na podłogę wybraliśmy czarno szarą terakotę. Długo szukaliśmy wzoru z nieregularnymi przetarciami (remont wykonaliśmy 10 lat temu i na rynku nie było tak wielu postarzanych wzorów).
Na koniec dekory. Nie chcieliśmy kolorowych kwiatków, pasków i motylków. Nie chcieliśmy również poziomego paska przez całą łazienkę. Wybraliśmy minimalistyczne kamienie i umieściliśmy je tylko w dwóch miejscach: przy umywalce i pionowo na ścianie maskującej rury.
Remont małej łazienki – efekt końcowy
Zostawiliśmy pierwotny układ łazienki. Na głównej ścianie kabina prysznicowa, sedes, umywalka i szafki z lustrami. Po prawej stronie pralka ładowana od góry i ponownie szafki lustrami.
Sedes wiszący czy stojący? Ze względu na utrzymanie czystości wolałabym wiszący, ale niestety stelaż wymaga dużo więcej powierzchni (dodatkowe 15 cm – 20 cm), a każdy centymetr był dla nas ważny. Zamontowaliśmy standardowy, stojący sedes.
Kabina prysznicowa. Mieliśmy ogromny problem ze znalezieniem małej, ale dobrej kabiny. Szukaliśmy brodzika o wymiarach 70 cm x 80 cm. W tamtym okresie małe kabiny były bardzo kiepskiej jakości i wyłącznie akrylowe (skrzypienie, przebarwienia). Producenci wychodzili chyba z założenia, że jak nie masz miejsca na większą kabinę, to nie masz również pieniędzy na lepszą kabinę…
Optyczne powiększenie powierzchni. Lustra to najprostsze rozwiązanie. Zamiast standardowego lustra wybraliśmy szafki z frontami w formie luster. Dzięki temu powiększyliśmy optycznie powierzchnię i ukryliśmy wszystkie kosmetyki.
Szafkę pod umywalkę wykonaliśmy samodzielnie: 6 desek, 4 zawiasy, dwie gałki i dużo pracy Pana HAART. Jej nietypowy kształt i wymiar wynikał z naszych potrzeb i ograniczonej przestrzeni.
Na drzwiach zamontowaliśmy wieszaki na ręczniki. Wybraliśmy minimalistyczny kształt, pasujący do całości. Wisienką na torcie jest rama z czarno białymi zdjęciami, odbijająca się we wszystkich lustrach. Tworzy wyjątkową dekorację.
Na koniec jeszcze raz przypomnienie jak wyglądała łazienka przed remontem 🙂 Układ ten sam, a efekt zupełnie inny. Przede wszystkim ukryliśmy okropne rury i zwiększyliśmy ilość szafek. Nie lubię „wystawek” kosmetyków i zależało mi na ukryciu wszystkich drobiazgów. Lustra powiększają przestrzeń i odbijają zdjęcia. Biała glazura, ciemno szara terakota i dekory z kamieni, to super połączenie.
Co myślisz o tej metamorfozie? Masz podobne doświadczenia remontowe, chcesz się pochwalić zdjęciami przed i po remoncie? Wrzucaj link w komentarzu.
ślicznie ! u mnie też ostatnio remont łazienki się skończył
Dziękuję. Mam nadzieję, że wszystko się u Ciebie udało 🙂
Myśle,ze bardzo trudno umyć się w tej łazience.Zrobilabym umywalkę z obudowa (szufladami + blat od ściany do showera}Toaleta byłaby tam gdzie pralka a pralkę do korytarza albo kuchni.Nie znam Twojego mieszkania ale pomarzyć można.Serdecznie pozdrawiam
Dziękuję za rady 🙂 Niestety pralka musi zostać w łazience 🙂 Pozdrawiam
pięknie !
Dziękuję 🙂
Wyszła świetnie! Dzięki tym lustrom naprawdę łazienka się powiększyła 😛
Dziękuję 🙂
Boże, jakie Pani miała cudowne turkusowe płytki (te w delikatne kwiatki). Niedawno przekopałam cały internet w poszukiwaniu podobnych…Nie znalazłam. A u Pani poszły pod młotek. Szkoda nie do opisania…Były wyjątkowe, pewnie nikt inny takich by nie miał. Można je było… Czytaj więcej »
Problem polegał na tym, że były tylko na części ściany i niestety odpadały. Reszta łazienki była pokryta niezbyt piękna glazurą w dwóch kolejnych odcieniach. Proszę mi wierzyć… nie było czego ratować. Pozdrawiam 🙂
Doczytałam jeszcze, że ratuje Pani stare przedmioty i daje im nowe życie, a w przypadku łazienki, bajecznym płytkom nie dała Pani szansy 😉
Pięknie! Jak uzyskać taki efekt z kamieni?
Kupiliśmy gotowe dekory, ale jeśli chcesz zastosować kamienie, to powinnaś wybrać płaskie otoczaki.
Widzę, ze zostały użyte lampki ledowe. Super, super ; )
Tak, nazywamy je pasem startowym 😉
Trudno trochę znaleźć fajne płytki łazienkowe. Ja ostatnio postawiłam na płytki łazienkowe wielkoformatowe
Widać że bardzo dużo pracy włożyłaś w remont łażienki, ale wygląda cudownie 🙂
Bardzo dziękuję 🙂
Pomysłowe rozwiązania i wykorzystanie bieli do optycznego powiększenia przestrzeni na duży plus. Delikatne dodatki urozmaiciły, ale nie przytłoczyły wnętrza.
Super efekt
pozdrawiam
Bardzo dziękuję 🙂
Jak zawsze słyszałam remont, to mi się odechciewało jakichkolwiek zmian. Nareszcie znalazłam dobrą ekipę. Co do wpisu, jest naprawdę ciekawy i z pewnością polecę go znajomym.
Super, naprawdę dobry wpis merytorycznie. Dziękuję! Macie zdanie odnoś nie wykonczenie wnetrza ? Chciałabym poznać waszą opinię
Super wpis. Na pewno wykorzystam wskazówki podczas swojego remontu, który przeprowadza ekipa doskonale wnetrze
Dziękuję 🙂
Efekt wow! Remont pomieszczenia w bloku to nie małe wyzwanie. Tym bardziej gratuluję uzyskanego efektu.
Bardzo dziękuję 🙂
A jakie fugi wybraliście do łazienki? Nie mogę się zdecydować :/
Pytasz o firmę czy o konkretny model?
Ja bym chciała wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze 😀
@Madzia zależy do jakiego pomieszczenia szukasz, bo to ma ogromne znaczenie.
@Kordian u mnie sprawdziła się fuga z Sopro
@Rewe ale czasami te też się nadają do innych. Ale pewnie, to jest sprawa pierwszorzędna
@Rewe jakaś konkretna? Czemu akurat od nich?
@Madzia napewno nie kupuj noname fugi. Ja taka miałam, zaczęła się wymywać i zmusiła mnie do remontu.
@Rewe fuga z sopro? Ja też taka mam, fachowiec polecił. Mam nadzieję, że teraz się nie rozczaruje.
Ładna, klasyczna łazienka. Moja jest podobna i właśnie będziemy ją remontować, też stawiam na klasykę, pozdrawiam serdecznie.
Bardzo dziękuję. Właśnie jesteśmy na etapie planowania remontu w łazience w starym drewnianym domu. Głowa nam paruje od tych pomysłów 🙂