Strona główna » Makrama z kieszonką DIY

Makrama z kieszonką DIY

by HAART
makrama z kieszonką

Szukasz kreatywnego pomysłu na ozdobienie wnętrza? Dzisiaj podzielę się z Tobą inspirującym projektem, którym jest makrama z kieszonką. Naszym punktem wyjścia będzie zaskakująco uniwersalna okrągła podkładka śniadaniowa, dostępna w różnych rozmiarach. Przygotuj się na podróż przez świat makramy i odkryj, jak za pomocą prostych węzłów można przekształcić zwykłą podkładkę w wyjątkową ozdobę. Gotowy? Zaczynamy!

Makrama z kieszonką – materiały

  • podkładka śniadaniowa
  • naturalny bawełniany sznurek 3 mm i długości 62 m
  • nożyczki
  • plastikowa igła z duży oczkiem
  • centymetr, metrówka lub linijka

Moja podkładka ma średnicę 34 cm i została wykonana z trawy morskiej, ale równie efektownie sprawdzą się podkładki wiklinowe czy nawet te z tworzywa sztucznego, pod warunkiem, że będą wystarczająco grube i będą miały luźny splot, który ułatwi mocowanie sznurków.

Aby stworzyć tę unikalną dekorację, będziemy potrzebować bawełnianego skręcanego sznurka o średnicy 3 mm i długości 62 m. Kupując sznurek zwróć uwagę, aby nie zawierał poliestrowego rdzenia, który się błyszczy i jest widoczny na końcach sznurka. Potrzebujemy również plastikowej igły z dużym oczkiem, które są przeznaczone do pracy z włóczkami i można je znaleźć w każdej pasmanterii.

makrama z kieszonką

Przygotowanie sznurków

Potrzebujemy 62 metry bawełnianego skręcanego sznurka. Korzystając z centymetra, metrówki lub linijka tniemy sznurek na mniejsze kawałki, a dokładnie mówiąc na 34 odcinki.

  • 14 szt. o długości 190 cm
  • 8 szt. o długości 180 cm
  • 12 szt. o długości 160 cm
  • 1 szt. o długości 100 cm
  • 1 szt. o długości 30 cm.

Dlaczego sznurki mają różną długość?

Środkowa część makramy będzie miała najwięcej węzłów, a to wymaga dłuższych sznurków, natomiast boczne sznurki będą mniej wykorzystywane i mogą być krótsze. Zwróć uwagę ile węzłów jest na środku makramy z kieszonką, a ile na bokach.

Makrama z kieszonką krok po kroku

Sznurek główny o długości 100 cm mocujemy na stole. Najprościej przykleić go taśmą tak, aby się nie przesuwał. Następnie 14 najdłuższych sznurków, każdy o długości 190 cm, wieszamy na sznurku głównym. Sznurek składamy na pół i układamy na głównym. Przekładamy pod spód tworząc pętelkę i przekładamy przez nią sznurki. Zaciskamy i już.

Węzeł płaski

W całej makramie wykorzystamy jeden podstawowy węzeł nazywany płaskim. Od tego węzła zaczynamy przygodę z makramą, więc to instrukcja przede wszystkim dla początkujących osób. Węzeł płaski powstaje z 4 sznurków, z czego dwa środkowe nazywane są rdzeniem, a pierwszy i ostatni zewnętrznymi. Cały proces wiązania pokazałam na filmie, więc zachęcam do obejrzenia. Przy okazji będzie mi bardzo miło gdy zasubskrybujesz mój kanał YouTube.

Makrama z kieszonką

Makrama z kieszonką HAART
makrama zkieszonką

Dzisiaj wspólnie wkroczyliśmy w fascynujący świat makramy, odkrywając, jak za pomocą prostych węzłów można stworzyć piękną dekorację. Z okrągłej podkładki śniadaniowej i bawełnianego sznurka urodziła się unikalna ozdoba, która będzie przyciągała spojrzenia. Korzystając z różnych materiałów, takich jak trawa morska, wiklina czy tworzywo sztuczne, możemy dostosować nasze projekty do indywidualnych gustów i stylu mieszkania. Dlatego zachęcam do eksperymentowania i tworzenia własnych wariacji, aby jeszcze bardziej spersonalizować swoje makramowe dzieła.

Warto również pamiętać o praktycznej stronie makramy – jej terapeutycznym działaniu i radości płynącej z tworzenia czegoś własnymi rękami. Niech ta dekoracja będzie nie tylko ozdobą przestrzeni, ale także wyrazem Twojej kreatywności i pasji do rękodzieła.

Zapraszam do dalszej eksploracji świata makramy i do odkrywania nowych projektów, które sprawią, że Twój dom stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy. Na HAART znajdziesz instrukcje jak wykonać bardzo prostą makramę, urocze drzewko szczęścia, a nawet kwietnik. Dobrej zabawy!

5 3 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x