Strona główna » Remont jadalni

Remont jadalni

by HAART
Remont jadalni w starym domu

Przyszedł czas na remont jadalni, a właściwie fotorelację z remontu, który zakończył się pół roku temu. Mały, przechodni pokój wybraliśmy na jadalnię i choć nie jest idealna, to ogromnie się cieszę, że wygospodarowaliśmy przestrzeń na wspólne posiłki.

kwiaty na stole

Jak było przed remontem?

Od trzech lat mieszkamy w Starym Domu, ale dużo wcześniej zaczęliśmy remont. Pracując i mieszkając w Warszawie traktowaliśmy go jak weekendowy dom, odskocznię od stolicy, miejsce wyciszenia i ładowania baterii. Nikt nas nie gonił więc wszystkie prace wykonywaliśmy samodzielnie. Wyjątkiem były wymiana okien, zerwanie sidingu z całego domu i położenie nowej szalówki. Mając załatwiony temat z zewnątrz, mogliśmy pracować w środku. Zaczęliśmy od łazienki, którą opisałam na blogu i salonu pełniącego funkcję sypialni.

Kolejnym etapem była jadalnia. Mały przechodni pokoik z jednym oknem i drzwiami na dwóch ścianach. Ciężko zaplanować taką przestrzeń, aby była ładna i funkcjonalna. Priorytetem były wysokie szafy do przechowywania, przytulny klimat i miejsce na stary, okrągły stół.

jadalnia przed remontem

Remont jadalni, krok po kroku

Oczyściliśmy z kilku warstw farby stare ościeżnice, zaszpachlowaliśmy ubytki i pomalowaliśmy. Wymieniliśmy elektrykę i wstawiliśmy nowe gniazdka. Wraz z wymianą okien pojawiły się nowe, drewniane parapety.

stare krzesło

Na podłodze leżały panele, ale dopiero po zerwaniu okazało się, że ułożono je na wcześniejszej warstwie paneli. Martwiłam się co pod nimi zastaniemy, ponieważ Stary Dom nie ma fundamentów. W 1945 roku domy stawiano na kamieniach i takie właśnie wielkie głazy mamy dokoła domu.

usuwanie paneli podłogowych
usuwanie paneli podłogowych i maty wygłuszającej
drewniana podłoga pod panelami podłogowymi remont
drewniana podłoga w starym domu uszkodzenia

Podłoga była w kiepskim stanie i musieliśmy wymienić kilka desek. Na szczęście znaleźliśmy tartak w okolicy Siemiatycz i mogliśmy dopasować wymiary do naszych potrzeb.

drewniana podłoga z miejscem na piec
remont jadalni zniszczone deski podłogowe
deska ze starym gwoździem

Nowe deski i miejsca szczególnie narażone pokryliśmy szybkoschnącym impregnatem gruntującym, który chroni przed grzybami i sinizną. Opakowanie 5 litrów kosztuje ok. 100 zł.

remont impregnat do drewnianych podłóg altax

Przygotowaliśmy legary pod nową podłogę. Zapytacie: dlaczego nie zostawiliśmy starych desek, przecież wystarczy je wycyklinować? Jestem wielką miłośniczką starych podłóg, ale musieliśmy choć trochę ocieplić podłogę. Pod tą starą warstwą była tylko ziemia, a szczeliny między poszczególnymi deskami nie dawały nam spokoju. Szczególnie zimą.

układanie podłogi drewnianej, legary
listwy drewniane na podłodze remont

Położyliśmy surowe deski podłogowe z pobliskiego tartaku. Zależało nam na jasnej, naturalnej podłodze i jestem bardzo zadowolona z efektu. Zasady układania desek podłogowych dobrze opisał Murator i odsyłam Was do tego tekstu.

gotowa drewniana podłoga w jadalni
układanie drewnianej podłogi, prace wykończeniowe

Przed malowaniem podłogi, pomalowaliśmy ściany. Oczywiście w jedynie słusznym kolorze czyli białym 😉 Planowałam dużo dodatków, obrazów, dekoracji, a biel jest idealną płaszczyzną do takich działań.

malowanie ścian w jadalni, remont

Podłogę przed malowaniem wyrównaliśmy w kilku miejscach. Mała, ręczna szlifierka taśmowa dała radę, choć kurzyło się okrutnie 🙂

cyklinowanie, szlifowanie podłogi drewnianej diy

Podłogę pomalowaliśmy dwukrotnie lakierobejcą w kolorze brzozy, a następnie trzykrotnie lakierem do podłóg. Uff, mogliśmy się zająć meblowaniem.

malowanie i lakierowanie drewnianej podłogi

Meblowanie jadalni

Duże, wysokie szafy kupiliśmy w IKEA. Odpowiadał nam rozmiar, kolor i cena. Z założenia miały być proste i stanowić bazę do ekspozycji porcelany i szkła. Nad szafami powiesiliśmy obrazy przywiezione z Rzymu.

meble do jadalni ikea
skręcanie mebli do jadalni ikea

Na drugiej ścianie zaplanowałam małą galerię z ozdobnymi ramami. Poza zdjęciami z dzieciństwa, mapami i obrazkami przywiezionymi z Cypru, znalazłam miejsce na odbicie ręki 4-letniego Szymona.

dodatki na ścianę do powieszenia w jadalni
remont, metamorfoza, zabytkowy żyrandol, nowa jadalnia
jadalnia po remoncie, stół z kwiatami

Tuż przy drzwiach postawiliśmy starą lampę z abażurem, który przerobiłam jakiś czas temu. Jej główną dekoracją są ręcznie szyte kwiaty z delikatnej tkaniny.

żyrandol diy, biblioteczka

Przy oknie znalazłam miejsce dla jednej z najstarszych rzeczy w naszych zbiorach – ręcznie robionej na szydełku firanki. Ta pamięta jeszcze przedwojenne czasy Starego Domu. Przekazywana w posagu z pokolenia na pokolenie kilka lat temu trafiła w nasze ręce. Znając jej historię jestem dumna, że mogła z nami zostać i ozdabiać jadalnię.

kwiaty i ręcznie tkana firanka
jadalnia z perspektywy po remoncie

Żyrandol też nie jest nowy, ale przywieźliśmy go z moich rodzinnych stron. Czekał na nas w małym, warmińskim sklepiku ze starociami. W tym samym, w którym znaleźliśmy obraz z sypialni. Cena 200 zł po negocjacjach.

jadalnia i stary ceramiczny żyrandol
jadalnia w przechodnim pokoju, aranżacja
remont jadalni efekt końcowy

Remont jadalni był kolejnym etapem metamorfozy Starego Domu. Lubimy tę małą przestrzeń, bo jest przytulna i ciepła. Znaleźliśmy miejsce na pamiątki z podróży oraz przedmioty z przeszłością i choć dzielą przestrzeń z meblami z sieciówek, nie czuję dysonansu. Taki misz-masz ma rację bytu! Moim zdaniem, to się udało.

4.8 4 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sklep.volpex.pl
sklep.volpex.pl
5 lat

No remont dość konkretny i spory, ale przyznam, że efekty super! Bardzo fajny pomysł na wystrój wnętrz. Robiliście wszystko sami?

4oze
4oze
5 lat

Świetny efekt końcowy 🙂

Maja
5 lat

I to się nazywa metamorfoza! Cudownie, nie do poznania!

Jakub
5 lat

Bardzo lubię takie jasne pomieszczenia zawsze wydają się optycznie większe.

Marysia
Marysia
4 lat

Wow! Już sama wymiana podłogi zrobiła taką różnicę, że właściwie pomalować ściany i byłoby super! Do tego doszły dodatki, meble i powstała piękna stylowa jadalnia. Świetny efekt!

Aleksandra
Aleksandra
4 lat

Jasno! Cudnie! Uwielbiam jasne pomieszczania! Sporo pracy włożyłaś w ten remont ale zdecydowanie wyszło na plus 🙂 Bardzo mi się podoba.

basiaa
basiaa
4 lat

Piękna jadalnia

Kaja
Kaja
4 lat

O jeju! Przepięknie! Zawsze marzyłam o jadalni, ale może kiedyś uda mi się dorobić tak dużej i w pięknym stylu. Uwielbiam oglądać takie metamorfozy! Ja teraz zajmuję się salonem dziadka i tam wszystko trzeba zrobić od nowa i czeka nas… Czytaj więcej »

piotrkuras
piotrkuras
4 lat
Odpowiedz  HAART

Remont to dla mnie zawsze wiele stresu. Zawsze brakuje mi narzędzi, gdzie należy się zaopatrywać w narzędzia do prac remontowych?

16
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x