Strona główna » Maseczka ochronna DIY

Maseczka ochronna DIY

by HAART
maseczka ochronna

Maseczka ochronna to gorący temat. Wiele osób prosiło o instrukcję wykonania, ale przekonał mnie kolega, który poprosił o coś bardzo prostego. Wiedziałam, że nie uszyje bawełnianej maski, nawet na postawie wykroju. Raz, że nie ma maszyny, dwa, że nie potrafi szyć. Musiałam pokazać coś banalnie prostego i do tego z materiałów, które każdy ma w domu. Poszukałam w sieci i na kanadyjskim profilu @serenaakn znalazłam rysunkową instrukcję wykonania maseczki ochronnej z papierowych ręczników.


Bazując na tym zdjęciu przygotowałam swoją wersję jednorazowej maseczki ochronnej. Oczywiście to nie jest maseczka chroniąca przed koronawirusem. Zabezpiecza przed dotykaniem ust, kaszlem i co najważniejsze jest jednorazowa. W większości materiałów zaleca się noszenie maseczek jednorazowych przez maksymalnie 2 godziny. Potem, zachowując ostrożność, czyli trzymając maseczkę za sznurki, zdejmujmy i wyrzucamy.

Materiały do wykonania maseczki

Maseczka ochronna z papieru jest bardzo prosta, a koszt materiałów potrzebnych do wykonania jest niewielki. Potrzebujemy dwóch kawałków papierowego ręcznika, sznurka oraz zszywacza. W kilku instrukcjach widziałam gumki recepturki zamiast sznureczków, ale po testach zapewniam, że zwykły bawełniany sznurek jest dużo milszy i wygodniejszy. Jeśli nie masz takiego sznurka możesz wykorzystać mulinę, kordonek, a nawet pociętą na paski bawełnianą koszulkę.

Jakie papierowe ręczniki wybrać? Marka nie ma znaczenia, ale szukajcie ręczników niebarwionych, bez nadruków. Będziecie przecież przez nie oddychać.

Maseczka ochronna

Maseczka ochronna, krok po kroku

Oderwij dwa kawałki papierowego ręcznika tak, aby były ze sobą połączone. Złóż je na pół uzyskując podwójną warstwę.

papierowa maseczka ochronna

Papier ułóż pionowo i składaj jak harmonijkę, zaczynając od krawędzi łączącej dwa kawałki ręcznika. Najlepiej zrobić trzy zakładki. Powierzchnia maseczki się zmniejszy, ale będzie wystarczająco duża, aby zakryć usta i nos. Jak duże powinny być zakładki? Około 1-1,5 cm wystarczy. Pamiętaj, że nie muszą być idealnie równe, nie muszą mieć dokładnie takich samych wymiarów. To nie ma znaczenia.

jednorazowa maseczka ochronna
papierowa maseczka ochronna

Po wykonaniu trzech zakładek maseczka będzie wyglądała tak jak na niżej załączonych zdjęciach.

maseczka jednorazowa
maseczka jednorazowa diy

Boki maseczki załóż do środka. Zakładki powinny mieć szerokość ok. 1 cm, ale jeśli planujesz użyć grubszego sznurka, mogą być szersze.

maseczka ochronna z papierowych ręczników

Przygotuj dwa kawałki bawełnianego sznurka, każdy o długości 40 cm. Połóż je przy bocznych zakładkach, przewróć na drugą stronę i zszyj zszywaczem. Tak, to zwykły, biurowy zszywacz. W zależności od szerokości zszywek, zszyj każdy bok 4-6 zszywkami.

papierowa maseczka diy
jednorazowa maseczka ochronna
jednorazowa maseczka ochronna

Jeśli nie masz zszywacza, możesz wykorzystać dwustronną taśmę klejącą. Przyklej paski taśmy na bokach maseczki i dociśnij. Zajmie to trochę więcej czasu, ale maseczka też będzie się trzymać.

Na koniec zawiąż sznureczki. Supełki można przesunąć na dół lub wciągnąć w tunel, ale mi to zupełnie nie przeszkadzało, więc zostawiłam je na środku.

papierowa maseczka
maseczka ochronna diy

Jednorazowa maseczka – podsumowanie

Ten pomysł jest dla osób, które muszą wyjść na chwilę z domu, nie mają innych materiałów, szukają szybkiej i jednorazowej ochrony. Parafrazując mojego kolegę – to dodatkowe zabezpieczenie i na pewno nie zaszkodzi.

jednorazowa maseczka ochronna DIY

Jeśli macie ochotę wykorzystać pozostałą część papierowych ręczników, zapraszam do wpisu, w którym pokazują jak przygotować girlandę i zawieszki na wiele rożnych okazji.

5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Monika
Monika
4 lat

Naprawdę super pomysł! Przekazuję dalej, bo na pewno każdemu się teraz przyda Twój pomysł!

Martyna
4 lat

Dziękuję. Trzeba sobie radzić samemu, a pomysł do realizacji dla każdego. Pod warunkiem że nie braknie papieru toaletowego ani ręczników papierowych jak w innych krajach 😀

4
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x