Strona główna » String art – co to jest?

String art – co to jest?

by HAART
string art

String art to sztuka tworzenia obrazów z nitek i gwoździ. Od kilku lat wykonuje obrazy, testuje nowe rozwiązania i tworzę szablony oraz zestawy do samodzielnego wykonywania w domu. Mówiłam o tym wielokrotnie na Instagramie, ale nigdy tutaj. Czas to zmienić. Opowiem na czym polega string art, jakie obrazy można tworzyć, jakich materiałów potrzebujemy do wykonania pierwszego dzieła i ile to wszystko kosztuje.

Obrazy string art to zazwyczaj geometryczne wersje zwierząt i przedmiotów. Mogą być bardzo proste jak serce czy gwiazda, bardziej skompilowane np. jeleń, koliber lub góry i wyjątkowo artystyczne, przedstawiające realistyczne twarze, pejzaże czy przedmioty. Te ostatnie zostawię na inną okazję, bo wymagają dużego doświadczenia, a zakładam, że dopiero zaczynasz przygodę z technika string art.

warsztaty string art haart

Jakich materiałów potrzebujemy?

Do wykonania pierwszego obrazu potrzebujemy drewnianego podkładu. Najlepsza jest sosnowa deska, bo jest miękkim materiałem i w przeciwieństwie do sklejki dużo łatwiej wbija się w nią gwoździe.  Oczywiście to może być każdy rodzaj drewna, również płyta wiórowa czy wspomniana sklejka. Jednak odradzam korzystanie z podkładów z laminatem, bo przy wbijaniu gwoździ można go uszkodzić, a odpryski kiepsko wyglądają.

Potrzebujemy również ocynkowanych gwoździ. Na początek lepiej wybrać gwoździe z dużymi główkami, bo nitki lepiej się na nich trzymają. W moich pracach wykorzystuje gwoździe o długości 14mm. Ilość gwoździ uzależniona jest od projektu, ale o tym później.

Trzecim, bardzo ważnym elementem, są nitki. To może być kordonek, mulina, włóczka lub klasyczne nici do szycia. Różnią się grubością i w związku z tym aby uzyskać linię odpowiedniej grubości musimy położyć dwie lub więcej warstw nitki. Do prac geometrycznych, gdzie rysujemy tylko krawędzie polecam mulinę i kordonek. Te same materiały wykorzystuję w pracach takich jak góry, gdzie wypełniam całą przestrzeń nitką.

Przygotujcie również młotek i nożyczki.

Teraz kwestia szablonu. Oczywiście szablon można wykonać samodzielnie. Wystarczy narysować kształt na zwykłej kartce papieru i wyznaczyć linie przecinające. Jeśli nie macie takich zdolności możecie na zdjęciu położyć pergamin i delikatnie ołówkiem odrysować wybrany kształt (oczywiście pamiętając o prawach autorskich do zdjęcia). Gotowe szablony możesz również zamówić w moim sklepie. Cały czas pracuję nad nowymi wzorami i jestem pewna, że znajdziesz coś dla siebie.

String art krok po kroku

Deskę przecieramy papierem ściernym, aby wygładzi krawędzie. Możemy zostawić taki surowy stan lub położyć farbę akrylową, lakierobejce lub wosk barwiący. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać.

Następnie układamy na desce szablon i wbijamy gwoździe. Pojawia się pytanie: jak głęboko je wbijać?

Najlepiej na 1/3 wysokości, ale nie musicie tego robić z linijką w ręku. Po wbiciu wszystkich gwoździ na obrazie układamy rękę i sprawdzamy czy któryś nie wystaje za mocno. Wyrównujemy i ponownie sprawdzamy. W zależności od szablonu gwoździe wbijamy tylko na końcach linii jak w jeleniu czy kolibrze lub na całej długości jeśli jest to obraz z wypełnieniem. W tym przypadku gwoździe wbijamy co 10mm lub gęściej, bo tylko w ten sposób uda się wypełnić całą przestrzeń nitkami.

string art gwoździe
string art jeleń

Po wbiciu gwoździ zrywamy szablon i układamy obok drugi, dzięki któremu będziemy mogli odtworzyć obraz.

szablony string art

Na jednym z gwoździ zawiązujemy na supełek nitkę i zaczynamy owijanie. Jeśli rysujemy tylko krawędzie, to pierwszą linię prowadzimy po zewnętrznej stronie, owijając nitką każdy gwoździk, a następnie wracamy po wewnętrznej.  W tym przypadku wzór jest jak łamigłówka, bo trzeba zaplanować działanie, aby linie się nie powtarzały. Oczywiście przy pierwszych pracach nie przejmujcie się ilością linii, ważne aby wykonać wzór i poczuć klimat string art.

zestaw string art

W pracach z wypełnieniem możemy zaszaleć i prowadzić linie w dowolny sposób. Ważne aby wypełnić całą przestrzeń, a na koniec krawędzie owinąć podwójną linią tak jak wcześniej pokazywałam. Dzięki temu wzór będzie bardziej wyrazisty.

obraz string art

Na koniec zawiązujemy supełek i chowamy końcówkę nitki. Na supełek można położyć kropelkę kleju lub bezbarwnego lakieru do paznokci.

Zobacz film DIY!

String art dla każdego!

Mam nadzieję, że zainteresowałam Was techniką string art i spróbujecie wykonać pierwszy obraz. Możecie zamówić gotowy zestaw materiałów lub skompletować wszystko samodzielnie. Ważne, aby zrobić pierwszy krok!

Dobrej zabawy i do zobaczenia.

string art szablony
zestaw string art
5 2 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Aleksandra
Aleksandra
1 rok

Powiem tak: ciekawe

MARTYNA
MARTYNA
1 rok

Czy mogłabyś podpowiedzieć jakiej minimalnej grubości powinna być deska? Chciałabym zrobić sobie wielkoformatowy obraz ale obawiam się że będzie za ciężki do powieszenia.

4
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x