Cypr nie powala na kolana różnorodnością zabytków, to miłe miejsce do leniuchowania i krótkich wypadów za miasto. Wyspa pozwala jednak, poznawać swoją historię z naprawdę bliska. W Pafos mieliśmy okazję dosłownie chodzić po mozaikach datowanych na III wiek n.e. W Chirokitia nie ma problemu, aby dotknąć i usiąść na pozostałościach osady neolitycznej sprzed 6 000 lat (!). I to wszystko pod gołym niebem…

W kilku najbliższych wpisach opiszę miejsca, które odwiedziliśmy. Powiem, bez ogródek, co nas zachwyciło, a co jest stanowczo przereklamowane. Zaczynamy od Larnaki, Pafos, Plaży Gubernatora i Chirokitii.

Cypr mapa CyprusŹródło: google.pl/maps

 

LARNAKA

Jedno z największych i  najważniejszych miast  Cypru. Tu postawicie pierwsze kroki i walizki (Port Lotniczy jest oddalony od Larnaki o 7 km). Miasto jest nastawione na turystykę. Hotele, restauracje, bary, sklepiki. Drogo i w wielu miejscach „plastikowo”. Zbaczając z głównych ulic, macie szansę zobaczyć prawdziwe życie Cypryjczyków. Wiecznie remontowane domy, pranie na sznurach i podwórka w nieładzie. Miejsca turystyczne i główne ulice  są czyste i zadbane,  ale w zaułkach leżą sterty śmieci.

Larnaka Cypr zabytki ceny

FORT LARNACA

Został zbudowany w 1625 roku i jest w świetnym stanie. Znajduje się tuż przy plaży i promenadzie pełnej restauracji. Budowlę można obejść od strony morza. Świetne miejsce na odpoczynek i podziwianie widoków. BILET do fortu: 2,5 EUR.

Larnaka FortLarnaka fort 2

MECZET HALA SULTAN TEKKE

Jedno z najświętszych muzułmańskich sanktuariów wybudowane ku czci ciotki Proroka Mohammeda. Znajdujący się nad Jeziorem Słonym, które robi piorunujące wrażenie.

Cypr zabytkiCypr zabytki

Zimą SŁONE JEZIORO jest siedliskiem flamingów. Latem wysycha i wygląda jak mini pustynia. Dowiedzieliśmy się, że zasolenie jeziora (wg legendy) jest zasługą św. Łazarza. Zmienił wodę na słoną, po tym jak odmówiono mu posiłku.

cypr zabytki

KOŚCIÓŁ ŚW. ŁAZARZA

Został zbudowany pod koniec XI wieku i  spoczęło w nim ciało Łazarza. Wejście do kościoła jest bezpłatne. W okolicy znajduje się bazar warzywny i sporo małych sklepików.

cypr zabytki

Chirokitia – Neolityczna osada

Osada została wpisana na listę UNESCO, a to znaczy, że jest jednym z obowiązkowych punktów wycieczek na Cyprze. Niewątpliwie potrzebujecie wyobraźni, aby patrząc na kamienne kręgi, wyobrazić sobie tętniącą życiem wioskę. W szczytowym momencie żyło w niej 1500-2000 osób, a jak na tamte czasy, to wynik oszałamiający. Wykopaliska archeologiczne dobrze przystosowano do zwiedzania. Są kamienne schody i kładki nad najważniejszymi ruinami. Najciekawsze jest na dole, zaraz za bramą. Grupa archeologów i budowniczych stworzyła od podstaw, używając tylko antycznych narzędzi, kilka bielonych domów, które pokazują jak mogła wyglądać osada VI tysiąclecie p.n.e.

PORADY PRAKTYCZNE:

  • bilety: 2,5 EUR
  • bezpłatny parking
  • ok. 20 km od Larnaki
  • czas zwiedzania ok.  30 minut

CYPR zabytki Choirokoitia Neolithic Settlement (1)CYPR zabytki Choirokoitia Neolithic Settlement (2) CYPR zabytki Choirokoitia Neolithic Settlement (3) CYPR zabytki Choirokoitia Neolithic Settlement (4)

PLAŻA GUBERNATORA

Jadąc z Chirokitia do Limassol można odwiedzić Plażę Gubernatora (Governor’s Beach). Słynie z charakterystycznego czarnego piasku, który na tle białych skał wygląda dość nietypowo. Tak przynajmniej mówią przewodniki. Szczerze mówiąc, spodziewaliśmy się ciemniejszego piasku i bielszych skał : ) Jeśli będziecie w okolicy, wpadnijcie na plażę, ale jeśli macie specjalnie tam jechać, to raczej nie powali Was na kolana.

Plaża gubernatora (Governor's Beach) CYPR

PAFOS

Pafos znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Miasto założono pod koniec IV wieku p.n.e., a w 1980 roku  zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie atrakcje znajdują się blisko siebie i wystarczy kilka godzin, aby zobaczyć port, zamek  i  najważniejszą część  –  park archeologiczny.
.
PARK ARCHEOLOGICZNY KATO PAFOS

Jak dla mnie, obowiązkowy punkt programu. Wszystkie zabytki są na wyciągnięcie ręki, a po niektórych wręcz należy chodzić. Wyjątkowe mozaiki z II w. n.e. , Dom Dionizosa, Dom Orfeusza, Willa Tezeusza, Dom Aion i  Agora, której zachowały się jedynie fundamenty. Oczywiście potrzeba sporo wyobraźni, aby zobaczyć starożytne miasto. Jeśli oczekujesz odrestaurowanych, dużych budowli, zawiedziesz się. Na terenie kompleksu znajduje się również TEATR (widoczny na głównym zdjęciu tego wpisu) i  jest to najlepiej zachowana część parku archeologicznego.

PORADY PRAKTYCZNE:

  • bilet: 4,5 EUR
  • duży, miejski, bezpłatny parking
  • bezpłatne wi-fi

PARK ARCHEOLOGICZNY KATO PAFOS Cypr zabytki

LATARNIA W PAFOS

Znajduje się na terenie Kato Pafos (wliczona w cenę biletu). Można wejść na schody,  ale jest zamknięta dla zwiedzających. Wyjątkowo malownicze miejsce.

Cypr zabytki PAFOS latarnia (1) Cypr zabytki PAFOS latarnia (2)

PORT w PAFOS

Sporo restauracji, sklepików i barów. Jak dla mnie: za głośno, za krzykliwie i za plastikowo. Spacer przypominał wizytę w wesołym miasteczku. Co chwilę ktoś próbował nam coś sprzedać. Rejs statkiem za 15 EUR, wyjątkowy obiad, świecącego delfina itp. Zakładam, że poza sezonem to urokliwe miejsce.

Port w Pafos CYPR zabytki

ZAMEK (Fort Nea Pafos)

Mimo, iż został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, nie powalił nas na kolana. Został zbudowany w XIII wieku. Na dachu znajduje się taras widokowy.  Całość można zwiedzić w 5 minut, ale trzeba zapłacić 2,5  EUR.

ZAMEK W PAFOS. (Fort Nea Pafos) CYPR


Zapraszam do przeczytania innych wpisów poświęconych Cyprowi:


Mam nadzieję, że Was zainteresowałam i czekacie na więcej : ) Obiecuję szybko przygotować II część. Skupię się na górach, bo znalazłam niewiele informacji o klasztorze Stavrovouni, Kykkos, Olimpie czy miejscowości Leikara. Góry są piękne i warto je pokazać.  Dajcie znać, jakich informacji szukacie. Wasze sugestie są bardzo cenne!

 

logo_aboutme