Po świętach zostały wspomnienia i pudełko po ciastkach. Nie lubię wyrzucać rzeczy, więc przerobiłam pudełko tak, aby służyło nam dłużej. Wykorzystałam ludowy motyw, który niezmiennie  uwielbiam.


POTRZEBNE MATERIAŁY

  • metalowa puszka po ciastkach
  • serwetka z dekoracyjnym motywem
  • klej do decoupage
  • pędzle
  • papier ścierny
  • biała farba/emalia akrylowa
  • lakier akrylowy

KROK PO KROKU

pudełko po ciastkach

1. Pudełko trzeba zmatowić. Całą powierzchnię przetarłam papierem ściernym. Zaczęłam od grubego,  a skończyłam na drobnym, który wygładził powierzchnię. To bardzo ważny etap metamorfozy. Dzięki niemu farba będzie się trzymała powierzchni.

2. Pomalowałam puszkę białą farbą akrylową. Wystarczyła jedna warstwa. Wnętrze zostawiałam bez farby.

3. Poczekałam 30 minut i przetarłam krawędzie papierem ściernym. W wielu miejscach powstały przetarcia. Taki efekt nazywamy shabby chic.

pudełko po ciastkach

4. Wybrałam serwetkę z ludowym wzorem. Serwetki mają trzy warstwy, ale potrzebujemy tylko górnej, z nadrukiem.Wycięłam koło zgodnie z wzorem na serwetce.

5. Powierzchnię pudełka posmarowałam klejem do decoupage i  delikatnie położyłam (centymetr, po centymetrze) serwetkę, wyrównując pędzlem z klejem. Jeśli powierzchnia pudełka jest prosta można poczekać aż klej wyschnie, a następnie opuszkami palców wcisnąć serwetkę i  przyprasować żelazkiem. Do prasowania należy użyć papieru do pieczenia i prasować na najniższej z możliwych temperatur. Następnie posmarować całą powierzchnię serwetki klejem do decoupage.

6. Na bokach również przykleiłam serwetki.

7. Cieniowanie. Rozcieńczyłam kilka kolorów farb akrylowych. Do cieniowania użyłam miękkiej gąbki. W sklepach dla plastyków znajdziecie całą gamę gąbek, ale jeśli ktoś nie ma czasu na zakupy, wystarczy zwykła gąbka do zmywania naczyń. Na wieczko i boki położyłam niewielką ilość farby i szybkimi, delikatnymi ruchami rozproszyłam farbę. Cieniowanie wymaga doświadczenia, ale zapewniam – to nie jest takie trudne jak się wydaje.

8. Polakierowałam całą puszkę wodnym lakierem akrylowym. Im więcej warstw, tym lepszy efekt. Położyłam 4 warstwy i uważam, że to minimum. Lakier najlepiej nakładać szerokim pędzlem.

KONIEC : )

pudełko po ciastkach

Decoupage daje bardzo dużo możliwości. Uwielbiam tą metodę za uniwersalność. Zmienia zarówno małe przedmioty użytkowe jak i wielkie meble. Serwetki występują w wielu wzorach, więc kolorystykę i klimat możemy dostosować do naszych preferencji.

Pudełko po ciastkach zmieniło się nie do poznania.  Może być świetnym prezentem dla przyjaciół i znajomych. Na razie zostanie w moim domu, ale kto wie, gdzie później zamieszka. Lubicie DECOUPAGE? Znacie tą metodę? Dajcie znać czy przygotować jeszcze kilka wpisów pokazujących możliwości tej metody.

Miłego malowania!

Hania