Dostaję sporo pytań „jak zrobić stroik wielkanocny”. Kilka dni temu pokazałam stroik w skorupce jajka, a dzisiaj przedstawiam propozycję z ciętych kwiatów. Wybrałam goździki, bo bardzo się cieszę, że po latach zapomnienia, wracają do łask. Są piękne, kolorowe, delikatne i idealnie pasują do wielkanocnych dekoracji.

Jak zrobić stroik z kwiatami?

Potrzebujemy: 4 większe goździki i kilka (4-6 sztuk) małych, gałązkę bukszpanu, dekoracyjną pisankę, szklany pucharek lub kieliszek. Opcjonalnie przydaje się gąbka florystyczna. Ilość kwiatów jest uzależniona od wielkości naczynia. Mój pucharek miał średnicę 10 cm i  zmieściło się do niego 5 dużych goździków. Zamiast bukszpanu można wykorzystać inne, sztywne, zielone gałązki. Świetnie sprawdzają się iglaki.

jak zrobić stroik

Przycinamy kwiaty tak, aby z naczynia wystawały tylko główki kwiatów. Moje naczynie było bardzo płytkie, więc łodygi przycięłam do długości 3 cm. Do naczynia wlewamy wodę lub wkładamy gąbkę florystyczną. Gąbka jest cudownym wynalazkiem i pięknie usztywnia kwiaty, ale mam świadomość, że nie każdy ma do niej dostęp. Układamy duże kwiaty, jeden obok drugiego tak, aby nie było wolnych przestrzeni. Małe kwiatki wciskamy między duże. Na środku umieszczamy 2-3 gałązki bukszpanu i  robimy miejsce dla pisanki. Wybrałam ręcznie dekorowaną pisankę. We wpisie PISANKI DECOUPAGE opisałam, jak można ją wykonać. Pisankę delikatnie wciskamy między kwiaty. Nie trzeba jej usztywniać ani przyklejać. Z tyłu opiera się o bukszpan i  cała konstrukcja jest stabilna. Na krótkim filmiku pokazałam, krok po kroku, wszystkie etapy tworzenia stroika.  Proszę, dajcie znać co o nim myślicie : )


 Jak  przedłużyć trwałość kwiatów?

 

  1. Łodygi kwiatów przycinamy pod skosem. Dzięki temu zwiększamy powierzchnię wchłaniania wody.
  2. Usuwamy liście, które dotykają powierzchni wody.
  3. Do wazonu wlewamy wodę przegotowaną i zimną.
  4. Nie stawiamy obok wazonu dojrzałych owoców, bo wydzielają etylen, który przyspiesza więdnięcie.
  5. Dym papierosowy również przyspiesza starzenie.
  6. Codziennie zmieniamy wodę.
  7. Kwiaty lubią wilgotne i chłodne powietrze. Wazon lepiej postawić z dala od kaloryfera.

jak zrobić stroikjak zrobić stroik

Stroik wygląda cudownie, dużo lepiej niż na zdjęciach. Kolorowy, radosny, świąteczny. Nie mogę się nadziwić, że sama go zrobiłam : ) W ten sam sposób można wykonać dekorację „po-świąteczną”. Wyjmując pisankę, zmieniamy stroik w całoroczny bukiet. Czekam na Wasze opinie. Może się skusicie na stroik wielkanocny DIY : )

Pozdrawiam świątecznie!

Hania