Strona główna » Zabytki w Rzymie

Zabytki w Rzymie

by HAART
zabytki w rzymie w naszym obiektywie i z dzieckiem w wózku włochy - haart.pl blog diy zrób to sam

Rzym w kwietniu jest piękny i ciepły. Pierwszego dnia zwiedziliśmy bardzo dużo. Zachłysnęliśmy się pogodą, zabytkami i spędziliśmy poza domem 11 godzin! Jakoś tak wyszło… Jak już mieliśmy wracać, to Szymek zasypiał, więc szliśmy zobaczyć „coś jeszcze”. Kolejne dni spędziliśmy nie mniej ambitnie. Zabytki w Rzymie warte są takich poświęceń.

Zabytki w Rzymie – Watykan

Muzeum Watykańskie

Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem ostrzegam – czeka Was kilka godzin w kolejce po bilety. Na zdjęciu widać część kolejki… Dzięki Boże za roztropnego męża, który kupił bilety przez internet i nie musieliśmy stać w kilometrowych łańcuszkach.

zabytki w rzymie w naszym obiektywie i z dzieckiem w wózk

O tłoku i ciasnocie pisałam w poprzedniej notce, ale muszę dodać kilka słów. Nie rozumiem, dlaczego Włosi nie mogą stosować ograniczeń w ilość odwiedzających? W Alhambrze (Granada, Hiszpania) bilety są sprzedawane na konkretne przedziały czasowe. Dzięki temu, w tym bardzo popularnym kompleksie zabytkowym, nie ma tłoku i nikt nikomu nie wchodzi na głowę. Czyżby ważne były tylko wpływy z biletów?

CIEKAWOSTKA – wszystkie nagie męskie posągi kilkaset lat temu miały członki (oczywista oczywistość). Potem dostojnicy kościelni wykastrowali wszystkich marmurowych panów i ich klejnoty złożyli w watykańskich piwnicach. Oszpeceni otrzymali w zamian figowe listki i czekają na lepsze czasy, kiedy ktoś pokusi się na dopasowanie tych puzzli.

muzeum watykańskie

Kaplica Sykstyńska

Piękne miejsce ale miliony zwiedzających skutecznie uniemożliwiają podziwianie talentu autorów. Dla niewtajemniczonych – to tu odbywają się Konklawe (wybór nowego papieża).

kaplica sykstyńska

Bazylika Świętego Piotra

Rodziców z dziećmi czeka obowiązkowa szatnia, w której muszą zostawić wózki. W środku dopadła nas japońska wycieczka, która z wrodzoną sobie uprzejmością, zachwycała się jasnymi włosami Szymka. Połowa wycieczki robiła sobie z nim zdjęcia, a druga połowa cały proces filmowała 🙂 W pewnym momencie musieliśmy jednak zdecydowanie przerwać sielską zabawę, ponieważ straciliśmy z oczu malucha. Zaaferowani turyści zapomnieli o stojących obok rodzicach…

bazylika św. piotra

Zabytki w Rzymie – Koloseum

Zadziwiające miejsce. Zamykałam jedno oko i widziałam arenę, dziesiątki lin i przekładni, lwy, słonie i pięć dziesięciotysięczną widownię. Po doświadczeniach z Watykanem, kolejka przy Koloseum nas nie wzruszyła. Winda wywołała głośno okazaną radość, a Szymek przespał całe zwiedzanie. Obudził się dopiero na karmienie, w wąskich uliczkach Zatybrza. Ach ten Rzym…

rzym, koloseum

Wskazówki praktyczne – Koloseum jest czynne codziennie od 9:00 – 19:30, w okresie zimowym od 9:00 do 16:30. Bilet do Koloseum kosztuje 12,50 EUR. Przy Koloseum znajduje się stacja metra.

zabytki w rzymie w naszym obiektywie i z dzieckiem w wózku włochy - haart.pl blog diy zrób to sam 6

Forum Romanum

Forum Romanum czynne jest codziennie od 9.00 do 19.00, od kwietnia do września oraz od 9.00 do 15.00 w miesiącach październik-marzec. Wstęp wolny. Na Forum wchodzi się od strony Via dei Fori Imperiali.

Pierwsze zdjęcie z lewej, to rysunek Giovanni Battista Piranesi (widok na Campo Vaccino czyli Forum Romanum).  Zakłada się, że w IX –X wieku Forum Romanum stanowiło (tak ja inne pozostałości rzymskie) kamieniołom dla okolicznych mieszkańców. Do XVIII wieku na starożytnych zgliszczach wypasano bydło i dopiero od 1803 roku rozpoczęto wykopaliska.

zabytki w rzymie, forum romanum

ŁUK TYTUSA w Forum Romanum (81 r. n.e.) zbudowano dla uczczenia zwycięstwa Wespazjana i Tytusa w wojnie z Żydami i zdobycia Jerozolimy. Na attyce umieszczona jest inskrypcja łacińska SENATVS POPVLVSQVE ROMANVS DIVO TITO DIVI VESPESIANI F[ilio] VESPASIANO AVGVSTO, czyli…

Senat i lud rzymski (poświęca ten łuk) boskiemu Tytusowi, synowi boskiego Wespazjana i Wespazjanowi Augustowi.
zabytki w rzymie w naszym obiektywie i z dzieckiem

Panteon

To właściwie najlepiej zachowany zabytek Rzymu (pierwotna budowla z 27 r. p.n.e. odbudowana po pożarze w 118 n.e.). Wiedziałam, że VII wieku został „przerobiony” na kościół katolicki. Znalazłam zdjęcie z dobudowanymi wieżyczkami (prawdopodobnie w XVII wieku).

zabytki w rzymie, panteon

Zaczęłam się nad tym zastanawiać i (po przeczytaniu sporej dawki artykułów) doszłam do wniosku, że tylko dzięki temu przerwał. Jako świątynia wielu bogów, z ceremonialnym ołtarzem, na którym poświęcano i palono zwierzęta, funkcjonował przez wiele lat. Ok. 600 roku świątynię przejęli chrześcijanie. Papież zakazał grabieży i traktowania świątyni jak kamieniołomu, dzięki czemu przetrwał. Konstrukcja jest niesamowita (nie ma żadnego zbrojenia). Sam Michał Anioł studiował kształt kopuły przed pracą nas Bazyliką Św. Piotra.

rzymski panteon w środku

Fontanna di Trevi

Fontanna zawdzięcza swoją sławę filmowi „La Dolce Vita” Federico Felliniego. Scena kąpiącej się Anity Ekberg jest jedną z najsłynniejszych w dziejach kina i muszę przyznać, że seksapil aktorki rozsławiłby każdą budowlę. Rzym jest tłoczny, ale przy fontannie jest tak dużo turystów, jakby codziennie nagrywano tu słynne sceny.

fontanna di trevi

Hiszpańskie schody

… czyli tłumu ciąg dalszy. Nie wiem jak wyglądają schody, bo nie udało mi się zobaczyć nawet metra kwadratowego wolnej przestrzeni. Następnym razem odwiedzimy je o 6 rano 😉

hiszpańskie schody w rzymie
haart banner 100 zł airbnb

Zabytki w Rzymie – podsumowanie

Urlop udany, bo spędziliśmy go razem, zobaczyliśmy nowe miejsca. Oczywiście różnił się ten wyjazd od naszych wcześniejszych podróży. Zamiast siedzieć wieczorem w klimatycznych włoskich knajpkach, kupowaliśmy ser, oliwki, butelkę wina i siedząc z Szymkiem w wielkim łożu, raczyliśmy się tymi specjałami planując kolejny dzień.

zabytki w rzymie w naszym obiektywie i z dzieckiem w wózku, ulice miasta

Pozdrawiam,

Hania

5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Celestynka
Celestynka
11 lat

Dzięki. Może się kiedyś przyda.

1
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x