Strona główna Dziecko Rzepy do zadań specjalnych

Rzepy do zadań specjalnych

by HAART
rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam

Rzepy to cudowny wynalazek. Przydają się przy projektowaniu ubrań, ratują dzieciaki przed wiązaniem sznurówek a damskie torebki wzbogacają o małe, figlarne kieszonki. Pokażę jeszcze jeden rodzaj, do zadań specjalnych. Rzepy z klejem, które idealnie pasują do kreatywnych zabaw z dziećmi. Przygotowałam tablicę do nauki cyferek i innych kreatywnych zabaw z dziećmi. Podstawę stanowią drewniane klocki, do których przykleiłam rzepy.

 

Rzepy są idealnym partnerem w pracach DIY

Można swobodnie przyklejać i odklejać klocki, układać kolorami lub kształtami, uczyć cyferek. Dzieci lubią takie zabawy. Coś się przykleja i można to bezkarnie oderwać, poprzekładać i ponownie przykleić. Cudownie!

Czy wiesz, że zapięcie na rzepy zostało przypadkowo wynalezione w 1941 roku przez szwajcarskiego chemika, George de Mestral’a? Po prostu skopiował on rozwiązanie występujące w naturze – łopian. To kwiaty tej rośliny przyczepiają się “jak rzep psiego ogona”. Zapięcie zostało następnie udoskonalone przez… NASA na potrzeby misji wahadłowców i prac w przestrzeni kosmicznej. Kto by pomyślał…

rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 1

Najmłodszym wystarczy samo przyklejanie a starsze dzieci można namówić na grę w kółko i krzyżyk (na tablicy należy przykleić 9 rzepów, aby gra była możliwa). To świetne narzędzie do nauki kolorów i liczenia. Moja wersja skupia się wokół cyferek bo Szymek jest na etapie nauki pisania i wszelkie wspomagacze są mile widziane.


 

Potrzebne materiały

 • DESKA o wymiarach 50 x 30 cm. Oczywiście możecie zmienić format deski lub zastosować inny materiał. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie dużej deski do krojenia lub tacy.
 • RZEPY. Ilość i moc jest uzależniona od wielkości i wagi klocków. Użyłam okrągłych rzepów tesa®.
 • KLOCKI. Wykorzystałam stare, drewniane klocki Szymka.
 • FARBY i PĘDZEL. Biała akrylowa farba do pomalowania tła i niebieska do wykonania dekoracyjnych pasków oraz pomalowania kilku klocków.
 • TAŚMA MALARSKA tesa® Precision. Przydaje się do wykonania idealnie równych pasków.
rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 2

 

Krok po kroku

 • Pomaluj deskę białą akrylową farbą.

rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 3

 • Niebieską farbą pomaluj kilka klocków.
 • Ok. 2 cm od krawędzi deski, przyklej taśmę malarską.

rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 4

 • Niebieską akrylową farbą pomaluj boki tablicy. Użyj tej samej farby, którą malowałeś klocki. Dzięki temu połączysz te dwa elementy i stworzysz wrażenie zestawu.

rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 5

 • Przygotuj klocki i rzepy. W opakowaniu znajdziesz dwa rodzaje rzepów: miękkie i ostre. Miękkie przyklej na klocki, a ostre na tablicę.

rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 6rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 7

 • Do przygotowania tablicy jednocyfrowej potrzebujesz 6 rzepów (jak na moim zdjęciu).
 • Jeśli planujesz tablicę z liczbami, potrzebujesz 12 rzepów.

rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 8

Do zabawy używamy czerwonej nitki. Przyklejamy klocki a nitką podkreślamy interesujący nas kształt: 1, 4, 8 itd. To świetna zabawa! Dodatkowo wykorzystujemy niepotrzebne przedmioty (stare klocki), a to już UPCYCLING, który uwielbiam 🙂

Tablica jest na tyle dekoracyjna, że postanowiłam przygotować kolejną, mniejszą, która będzie kalendarzem i zamieszka w naszym salonie. Co myślicie o takim pomyśle?

rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 9rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 10rzepy do zadań specjalnych tablica do nauki cyferek - haart.pl blog diy zrób to sam 11/


Wpis powstał przy współpracy z

  tesa logo - haart.pl blog diy zrób to sam


Sprawdź również...

avatar
Ania
Gość
Ania

Moje dzieciaki uwielbiają rzepy. Młodsza ma książeczkę z odczepianymi elementami.

Aby strona działała prawidłowo, w celu analizy ruchu oraz korzystania z narzędzi marketingowych wykorzystywane są pliki cookies. OK, rozumiem. Więcej...

haart hanna kozlowska popup facebook

HAART logotyp 370x102 - haart.pl blog diy zrób to sam

 

Lubisz DIY? Zostań ze mną na dłużej i obserwuj HAART na Facebook'u. Dołącz do ok. 14 000 fanów mojego bloga. Bądź na bieżąco, komentuj i dziel się swoimi pomysłami w grupie "Pokaż co potrafisz DIY z HAART". Serdecznie zapraszam!