Strona główna » Smażone zielone pomidory

Smażone zielone pomidory

by HAART
smażone zielone pomidory, fannie flagg, kultowa książka, lektura, czytanie, co przeczytać - haart.pl blog diy zrób to sam

Każdy ma listę ulubionych książek, nawet, jeśli sobie z tego nie zdaje sprawy. Siedzą w twojej głowie, a gdy pada znamienne „polecisz coś?” podajesz ostatnio przeczytaną lub taką, którą uważasz za kultową. Smażone zielone pomidory.

Smażone zielone pomidory

Na mojej babskiej półce z książkami brakowało „Smażonych zielonych pomidorów”. Obejrzałam film, a kilka lat później przeczytałam książkę, pożyczoną od przyjaciółki. Zapomniałam o niej na lata. W połowie marca, do księgarni trafiło nowe wydanie książki i wiedziałam, że zamieszka w moim domu.


 

O co chodzi?

Evelyn, pani w średnim wieku, zagubiona w małżeńskim życiu, poznaje staruszkę, dzięki której odkrywa niezwykły świat dwóch wyjątkowych kobiet. Pani Threadgood przenosi Evelyn i czytelników do Alabamy lat trzydziestych. Do kawiarni Whistle Stop Cafe, w której serwują smażone zielone pomidory. Opowiada o dwóch młodych kobietach, które połączyły życiowe tragedie, przyjaźń a nawet miłość. Zdradza rodzinne sekrety i pokazuje jak wielka siła drzemie w kobietach. Evelyn, poznając historię Idgie i Ruth, nabiera przekonania, że musi zmienić swoje życie.

Więcej nie zdradzę, nie powiem „mordercą był kucharz” 🙂 bo może ktoś jeszcze nie czytał „Smażonych zielonych pomidorów”.

smażone zielone pomidory, fannie flagg, kultowa książka, lektura, czytanie, co przeczytać - haart.pl blog diy zrób to sam 1smażone zielone pomidory, fannie flagg, kultowa książka, lektura, czytanie, co przeczytać - haart.pl blog diy zrób to sam 2smażone zielone pomidory, fannie flagg, kultowa książka, lektura, czytanie, co przeczytać - haart.pl blog diy zrób to sam 3

 

Książka czy film?

Zobaczyłam kiedyś rysunek góry lodowej, który świetnie odpowiada na to pytanie. Wierzchołek góry lodowej to film. Mały, piękny, widoczny i oczywisty. Prawdziwe tajemnice kryją się pod taflą wody.

smażone zielone pomidory, fannie flagg, kultowa książka, lektura, czytanie, co przeczytać - haart.pl blog diy zrób to sam 4smażone zielone pomidory, fannie flagg, kultowa książka, lektura, czytanie, co przeczytać - haart.pl blog diy zrób to sam 5


 

Emocje

„Smażone zielone pomidory” są wypchane emocjami. Książka pachnie świeżo paloną kawą i ciastem. Jest odskocznią od codziennego pędu. Poznając bohaterów zdajesz sobie sprawę, że są bardzo realni i prawdziwi, że poruszane tematy są ponadczasowe i uniwersalne. Od najmocniejszych (śmierć, gwałt a nawet morderstwo), przez trudne (homoseksualizm), po najważniejsze (miłość, przyjaźń i lojalność).

Mądra książka. Jedna z moich ulubionych.

smażone zielone pomidory, fannie flagg, kultowa książka, lektura, czytanie, co przeczytać - haart.pl blog diy zrób to sam 6

Jaka jest twoja ulubiona książka?

0 0 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sylwia
9 lat

Brzmi ciekawie. Postanowiłam zacząć od wierzchołka góry lodowej 🙂

Ania
Ania
9 lat

Czytałam sto lat temu 🙂

katarzyna_ozlanska

Po pomidorach polecam jeszcze „Daisy Fay i cudotwórca” 😉

Iga
Iga
9 lat

O właśnie! Ja kiedyś oglądałam film, podobno mówi się, że jest to naprawdę dobry film. A za czytanie to ja się ciągle wziąć nie mogę. Książek z biblioteki wypożyczać nie lubię, bo potem zawsze mi nie po drodze by oddać.… Czytaj więcej »

6
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x