Strona główna » Świąteczny stroik z makramą DIY

Świąteczny stroik z makramą DIY

by HAART
świąteczny stroik z makramą

Makramowe sznurki coraz częściej goszczą w moim domu, więc na święta postanowiłam przygotować STROIK Z MAKRAMĄ. Wykorzystałam niecodzienny w tej roli przedmiot, tacę z trawy morskiej. Zazwyczaj stawiamy na niej świece lub dodatki, ale tym razem powiesimy, ozdobimy makramą, zielonymi gałązkami i bombkami. Oczywiście pokażę wszystkie etapy pracy, również przygotowanie makramy.

Założyłam, że większość z Was nie zajmuje się makramą i dlatego opracowałam wzór, który wymaga znajomości tylko jednego węzła. Prościej być nie może 😉 Na zdjęciach umieściłam wszystkie etapy pracy i jestem przekonana, że osoby zaczynające swoją przygodę ze sznurkami poradzą sobie bez problemu.

Bożonarodzeniowy wiszący stroik
Dekoracje świąteczne DIY

Świąteczny KONKURS z JYSK

Patronem wpisu jest JYSK i z tej okazji organizujemy konkurs z nagrodami. Chcę Was zachęcić do pokazania swoich dekoracji świątecznych. To mogą być stroiki, choinki, dekoracje na stół, wianki na drzwi, girlandy lub inne dekoracje, które samodzielnie przygotowaliście. Podzielmy się pomysłami. Jestem pewna, że powstanie świetna baza dobrych pomysłów i inspiracji. Zdjęcia można umieszczać pod TYM WPISEM NA FACEBOOKU do 15 grudnia. Wybiorę trzy najciekawsze, najładniejsze, najbardziej interesujące lub zaskakujące prace, które nagrodzimy KARTAMI PODARUNKOWYMI O WARTOŚCI 100 ZŁ na zakupy w sklepach JYSK. Wyniki konkursu ogłoszę 16 grudnia na Facebooku i tego samego dnia skontaktuję się ze zwycięzcami.

Świateczny konkurs jysk

Regulamin konkursu

Stroik z makramą – potrzebne materiały

Prawie wszystkie materiały z naszej listy znajdziecie w sklepach JYSK. Natomiast bawełniany sznurek i igłę kupicie w każdej pasmanterii. Najważniejszym elementem jest taca JOAR, bo jej włókna, a właściwie sposób zszycia włókiem, pozwala zamocować makramę. Jest na tyle sztywna, że dobrze wygląda po powieszeniu, ale również na tyle plastyczna, że pozwala przeciągnąć między warstwami trawy morskiej makramowe sznurki.

Materiały na stroik z makamą

Cięcie sznurka

W ramach przygotowań do pracy należy pociąć sznurek na mniejszy odcinki. Potrzebujemy:

  • 1 sznurek o długości 1 m (główny)
  • 14 sznurków o długości 2 m
  • 8 sznurków o długości 1,8 m
  • 12 sznurków o długości 1,6 m

Sznurki różnią się długością ponieważ środkowa część makramy będzie najdłuższa, a boki krótsze. Wiązanie zaczniemy od najdłuższych, umieszczając je na środku. Następnie na bokach umieścimy średnie sznurki (po 4 szt. na każdym boku). Na koniec zawiesimy najkrótsze, również na bokach (po 6 na każdym boku).

Będziemy potrzebować również krótkiego odcinka na zawieszkę, ale o tym opowiem niżej.

cięcie sznurków na makramę

Mocowanie sznurka

Zaczniemy od mocowania głównego sznurka o długości 1 m. Najprostszym sposobem jest przyklejenie sznurka taśmą klejącą do stołu. Proste i działa. Sznurek można również powiesić na stojaku na ubrania.

mocowanie sznurka do makramy

Na głównym sznurku zawieszamy 14 sznurków o długości 2m. Każdy sznurek składamy na pół i mocujemy na głównym, tak jak na zdjęciach.

mocowanie sznurków na makramę

Podstawowy węzeł płaski

Węzeł płaski jest podstawowym węzłem w makramie i tylko tego jednego węzła potrzebujemy do wykonania naszego stroika z makramą. Powstaje z 4 sznurków, z czego dwa środkowe nazywane są rdzeniem, a pierwszy i ostatni zewnętrznymi. Tyle teorii, przechodzimy do praktyki.

Prawym zewnętrznym sznurkiem zrób pętlę i przełóż górą na lewą stronę (zdj. 2). Następnie lewy zewnętrzny sznurek połóż na prawy (zdj. 3) i owiń dołem wyciągając koniec przez pętlę (zdj. 4). Ściśnij sznurki, aby wiązanie przesunąć w górę (zdj. 5) i powtórz całą operację, ale zaczynając od lewej strony. Zrób pętlę lewym sznurkiem (zdj. 6), prawy wyciągnij na górę i owiń dołem wyciągając koniec przez pętlę (zdj. 7). Na zdjęciu nr 9 węzeł płaski prezentuje się w pełnej okazałości.

węzeł płaski makrama

Węzeł płaski powtórzony wielokrotnie tworzy słupek. Nasza makrama składa się z podwójnych słupków, które łączymy ze sobą kolejnymi węzłami płaskimi. Brzmi o wiele trudniej niż jest w rzeczywistości 🙂 Robimy dwa podwójne słupki (zdj. 2), a następnie z czterech sznurków (dwa z prawego i dwa z lewego słupka) robimy tak jak wcześniej podwójny węzeł płaski.

łączenie węzłów płaskich makrama

Robimy makramę

Cała nasz makrama składa się z podwójnych węzłów płaskich. Zaczynamy od 14 sznurków o długości 2m. Umieszczamy je na środku sznurka głównego i wykonujemy podwójne węzły płaskie, a następnie łączymy kolejną warstwą słupków.

makrama diy

Dodajemy na bokach sznurki o długości 1,8 m (4 po prawej i 4 po lewej) i powtarzamy operację.

makrama krok po kroku

Tworzymy podwójne słupki, łączymy, a potem dodajemy sznurki o długości 1,6 m. Dokładnie 6 szt. po prawej stronie i 6 po lewej.

jak zrobić makramę

W ten sposób tworzymy kolejne warstwy. Jak widać na zdjęciu, każda kolejna warstwa jest węższa, bo na końcach zostają po dwa wolne sznurki. Tworzymy coś w rodzaju odwróconej piramidy.

makrama diy

Makrama powinna się składać z 8 warstw, jak na zdjęciu niżej. Ostatnia warstwa jest nieco węższa, zawiera tylko 8 słupków, aby dopasować kształt do okrągłej tacy.

makrama krok po kroku

Mocowanie makramy

Makramę układamy na tacy i wybieramy środkowy sznurek. Przy pomocy igły z dużym oczkiem przebijamy się od środka tacy na zewnątrz ok. 5mm od brzegu. Nie trzeba używać linijki, bo jest to wysokość górnej warstwy trawy morskiej, z której zrobiona jest taca.

stroik z makramą diy

W ten sam sposób przekładamy każdy sznurek makramy. Włókna trawy morskiej są ściśle związane, więc trzeba to robić delikatnie, ale dzięki temu po przełożeniu sznurki dobrze się trzymają i nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać.

stroik ze sznurkami

Zaczynamy od środka, a kończymy na sznurku głównym.

świąteczna dekoracja z makramą

Końce sznurka głównego przekładamy do tyłu i związujemy.

taca z makramą

Na górze tacy mocujemy krótki sznureczek (ok. 10-15 cm), który pozwoli powiesić całą dekorację.

dekoracja z makramą na święta

Dekoracja stroika z makramą

Tacę z makramą wieszamy i zabieramy się za zielone gałązki i dekoracje. Wybrałam kilka sztucznych gałązek z oferty JYSK. W sklepach stacjonarnych znajdziecie bardzo duży wybór dodatków i bombek. Warto już w sklepie położyć obok siebie kilka różnych elementów i sprawdzić czy pasują do siebie kolorystycznie. U mnie króluje zieleń i szyszki, ale żeby przełamać ten oczywisty świąteczny wybór, dołączyłam różowy kwiat AGNER. Całkowicie zmienił charakter dekoracji i bardzo zachęcam do takich połączeń.

świąteczne dekoracje

Zielone gałązki wkładamy po kolei do kieszonki. Nie trzeba ich w żaden dodatkowy sposób mocować, bo dzięki długim łodygom świetnie się trzymają. Na sam koniec wkładamy różowe kwiaty pocięte na mniejsze kawałki.

stroik z makramą HAART

Dół makramy wyrównujemy nożyczkami i na końcach zawiązujemy supełki.

makrama

Na koniec wieszamy bombki. W zestawie bombek HELIOTROP znajdują się trzy kolory: beżowy oraz błyszczący i brokatowy brąz. Są przepiękne i lekkie, więc nie obciążają gałązek.

Bombki JYSK na stroiku
stroik świąteczny ze sznurkami

Świąteczny stroik z makramą

Nieskromnie napiszę, że jestem dumna z efektu. Stroik z makramą jest subtelną świąteczną dekoracją, której potrzebowałam. Lubię te kolory, delikatne bombki, listki, a przede wszystkim piękną tacę z trawy morskiej. Po świętach mogę wyjąć świąteczne elementy i włożyć dopasowane do kolejnego sezonu. To całoroczna dekoracja.

Bożonarodzeniowa dekoracja
Stroik na Boże Narodzenie

Wpis powstał przy współpracy JYSK

5 4 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Aga
Aga
1 rok

A gdzie zamieścić zdjęcie? Stroik super.

mamaolka
mamaolka
1 rok

Bardzo ładny stroik. Zupełnie inny niż wszystkie. Bravo

DeeM
DeeM
1 rok

U ciebie wszystko wydaje sie proste 🙂 JUz dawno chciałam sprobowac makrammy.

PaulaO
PaulaO
1 rok

Ciekawy pomysł. Idę dodać zdjęcie konkursowe. mam w domu dużo dekoracji 🙂

Sandra
1 rok

Przepadłam! Ten stroik jest pi,ekny! Chcę taki!

Majka
1 rok

Super stroik! Bardzo oryginalny! Jak znajdę chwikę na pewno spróbuje swoich sił

Joasia
1 rok

Ja jestem antytalencie, ale z Twoim tutorialem to kto wie, może się pokuszę o własne wykonanie. Oby mi tylko czasu wystarczyło jeszcze przed świętami 😉

Monika
Monika
1 rok

Wow, przepiękny

16
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x