Strona główna » Jak usunąć plamy z trawy? 5 domowych sposobów

Jak usunąć plamy z trawy? 5 domowych sposobów

by HAART
plamy z trawy

Plamy z trawy to koszmar wszystkich rodziców. Kilka minut zabawy i spodnie, sukienki, bawełniane koszulki, jeansy lub skarpetki… do wyrzucenia.  Nie musisz już się tym martwić, bo jest sporo domowych sposobów na usunięcie plam i uratowanie ubrań.

Przygotowanie

  • Sprawdź metkę na ubraniu. Producent jest zobowiązany do podania składu tkaniny oraz zaleceń dotyczących pielęgnacji. Trójkąt oznacza możliwość używania wybielacza. Jeśli jest przekreślony, tkanina nie wytrzyma procesu czyszczenia wybielaczem.
  • Bez względu na rodzaj tkaniny i metodę czyszczenia należy unikać ciepłej i gorącej wody. Wysoka temperatura utrwala plamy z trawy, co wykorzystuje się przy naturalnym farbowaniu ubrań i technice eco print. Ubrania należy jak najszybciej namoczyć w zimnej wodzie, aby ułatwić usuwanie plam.

5 domowych sposobów na usuwanie plam z trawy

WODA UTLENIONA

Woda utleniona może pomóc w usuwaniu plam z trawy. Trzeba jednak pamiętać, że ma działanie wybielające i na ciemnych, kolorowych tkaninach zostawi jaśniejsze plamy. Sprawdzi się przy jasnych ubraniach wykonanych z bawełny i lnu, ale najlepiej przed właściwym czyszczeniem zrobić test w niewidocznym miejscu.

Wodę utlenioną wylewamy bezpośrednio na plamę lub wcieramy mokrą ściereczką i zostawiamy na kilkanaście minut. Następnie płuczemy w zimnej wodzie, sprawdzamy efekt i ewentualnie powtarzamy czynność. 

SPIRYTUS

Alkohol świetnie działa na plamy, ale trzeba go rozcieńczyć, aby był bezpieczny. Najlepiej 7 łyżek spirytusu połączyć z 3 łyżkami zimnej wody i wylać na plamę. Po 30 minutach wypłukać w zimnej wodzie.

PŁYN DO MYCIA NACZYŃ

Idealny do delikatnych, syntetycznych i kolorowych tkanin. Nie wybiela i nie niszczy nawet cienkich tkanin. Na mokrą gąbkę nakładamy kilka kropli płynu i delikatnie pocieramy plamę. Czyścimy przez chwilę, a następnie całą tkaninę moczymy w zimnej wodzie z płynem. Po godzinie sprawdzamy plamę i ewentualnie ponownie czyścimy gąbką.

MLEKO

Stary sposób na plamy z trawy. Plamę należy zamoczyć w mleku i pocierać wilgotną gąbką. Następnie wylać na nią odrobinę mleka i ostawić na kilka minut. Wypłukać w zimnej wodzie i powtórzyć operację.

OCET

Bardzo skuteczna metoda, ale przeznaczona do naturalnych i jasnych tkanin. Ocet może rozjaśnić ciemne tkaniny, więc warto zrobić szybki test w niewidocznym miejscu. Plamę polewamy octem i wilgotną gąbką szorujemy przez chwilę. Moczymy w zimnej wodzie, wyciskamy, a następnie bezpośrednio na plamę wylewamy ocet.  Zostawiamy na 10 minut i ponownie moczymy w zimnej wodzie.

Plamy z trawy – podsumowanie

Każdy z wymienionych sposobów kończymy tradycyjnym praniem, ale trzeba pamiętać, że jeśli zostawimy odrobinę zielonych lub żółtych plam, to wyższa temperatura utrwali je i usunięcie będzie niemożliwe. Warto więc pomęczyć się z precyzyjnym czyszczeniem przez praniem.

Przy okazji polecam wpisy Farbowanie wybielaczem oraz Malowanie obrazów herbatą. Możesz również zobaczyć relację z warsztatów HAART.

5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x