Nadruk na dywanie – taki mam szalony pomysł! Niemożliwe? Dziwne? Niepotrzebne?

Sypialnia w starym drewnianym domu dojrzewa do naszych marzeń. Mamy wielkie łóżko, zagłówek z desek stodoły, szafki ze skrzynek po winie i trzydrzwiową szafę, o której jeszcze napiszę. Stare deski pomalowaliśmy białą farbą, która powinna wytrzymać stado bawołów, ale jest dość zimna. Dwa tygodnie rozmawialiśmy (żeby nie powiedzieć walczyliśmy), o tym czy lepszy będzie dywan (pomysł pana HAART) czy małe dywaniki (mój pomysł). Chciałam zrobić małe  dywaniki  z t-shirtów, ale nic z tego nie wyszło. Pan HAART przekonał mnie do zakupu dywanu. Zwiedziliśmy kilka sklepów, ale nic nam się nie podobało. Ostatecznie zamówiliśmy wykładzinę dywanową w internecie. Zleciliśmy obszycie i czekaliśmy na przesyłkę. Założenie było takie, że będzie to błękitna, jednolita, delikatna wykładzina. Rzeczywistość okazała się brutalna i dostaliśmy, mówiąc najprościej, NIEBIESKI DYWAN.

Odsyłanie, reklamacja … ach, nie mieliśmy na to siły. Dywan zamieszkał w sypialni.

nadruk na dywanie

Zaczęłam kombinować, co tu zrobić, aby zmienić „jego niebieskość” w delikatny błękit. Mam kilka pomysłów i chciałabym Was poprosić o pomoc. Może jest wśród Was ktoś, kto farbował dywan, robił nadruki, malował stemplami, doszywał koronki? Każda rada, sugestia, pomoc, na wagę złota!


Nadruk na dywanie

Chciałabym użyć farby do tkanin i narysować coś ciekawego. Pomyślałam o imitacji koronki. Małym pędzelkiem narysowałabym koronkowy wzór. Niestety farby do tkanin, z którymi miałam do czynienia to farby, które wymagają utrwalenia wysoką temperaturą. Żelazko i dywan ze sztucznym włosiem = tragedia. Mam świadomość, że włosie się stopi i nic z tego nie będzie. Znacie farby do tkanin, których nie trzeba utrwalać żelazkiem i które się nie kruszy? Jeśli znajdę odpowiednią farbę to można się zastanowić nad stempelkami czy szablonami.


Doszycie białej koronki

Z białej koronki chciałabym wyciąć drobne elementy i doszyć je punktowo do dywanu. Np. na krawędziach i jakiś większy element na środku. Oczywiście zastanawiam się czy będzie to trwale rozwiązanie.


Przyszycie obrusu

Położyłam na dywanie duży szydełkowy obrus. Babciny, ręcznie robiony, z przeszłością. Spodobał mi się ten pomysł. Dywan wygląda zupełnie inaczej (zdjęcia niżej). Może delikatnie, centymetr po centymetrze przyszyję go do dywanu. Będzie to z pewnością mozolna praca, ale efekt wydaje się atrakcyjny. Czy ktoś z Was ma doświadczenie doszywaniu elementów do dywanu?

nadruk na dywanie 2


Zastosowanie farby antypoślizgowej

Mam na myśli farbę, którą maluje się np. skarpetki lub kapcie hand made. Farba zastyga i tworzy antypoślizgową strukturę. Przykład możecie zobaczyć tu >klik<.  Znalazłam taką farbę w polskim sklepie – cena 24,5 zł za 100 ml >klik<.  Na ciekawy wzór z pewnością użyję kilku tubek. Jak długo taka farba utrzymuje się na tkaninie? Jeśli macie doświadczenia w tym temacie – będę wdzięczna za informacje. Mam nadzieję, że po kilku miesiącach farba zacznie się kruszyć.


Co myślicie o moich pomysłach?

Odpłynęłam? Przesadziła? Czy gra jest warta świeczki? Może macie jakieś inne pomysły na przemianę niebieskiego dywanu?  Wszelkie uwagi, rady, sugestie mile widziane.

logo_aboutme