Strona główna » Hradczany, Praga – zmiana warty, złota uliczka i Josefov

Hradczany, Praga – zmiana warty, złota uliczka i Josefov

by HAART
hradczany, katedra św wita, zmiana warty, złota uliczka, josefov - praga z dzieckiem na własną rękę samodzielnie - haart.pl blog diy zrób to sam

Hradczany. Królewskie wzgórze, zamek, katedra. Miejsce, które pojawiło się w wielu filmach, ale również w wielu głowach jako cel wizyty w Pradze. Nie spieszyliśmy się i postawiliśmy na leniwe spacerowanie bez specjalnego planu. Może dlatego tak bardzo nam się Hradczany spodobały?

Hradczany

Wzgórze z Zamkiem Królewskim, słynną „złotą uliczką” i Katedrą Św. Wita. Obowiązkowe do zobaczenia landmarki w Pradze.

pałac na hradczanach w pradze czeskiej, wzgórze i panorama miasta
  • BILETY trasa długa (350 CZK): Katedra św, Wita, Stary Pałac Królewski, wystawa Historia Zamku Praskiego, Bazylika Św. Jerzego, Złota Uliczka z Wieżą Daliborką, Galeria Obrazów Zamku Praskiego, Wieża Prochowa.
  • BILETY trasa mała (250 CZK): Katedra św. Wita, Stary Pałac Królewski, Bazylika Św. Jerzego, Złota Uliczka z Wieżą Daliborką.
hradczany, praga czeska

Katedra św. Wita

Sprawdziłam, potwierdzam – nie uda się zrobić zdjęcia obu wież i wejścia. Wąska zabudowa nie pozwala na objęcie całości. Kościół można określić jednym sformułowaniem „na bogato”. To prawdziwa megakatedra.

katedra św. wita w pradze czeskiej

Zmiana warty pod pałacem

Zmiana warty odbywa się codziennie w samo południe przy pałacu. Przyzwyczaiłam się, że takie atrakcje związane są z wyjątkowym strojem żołnierzy albo nadzwyczajnym stylem maszerowania (np. zmiana warty przed pałacem w Atenach -patrz TU). W Pradze zmiana warty to wydarzenie z muzyką w roli głównej. Autorem jest muzyk rockowy :),  a mundury zaprojektował Theodor Pistek (zdobywca Oskara za kostiumy w filmie „Amadeusz”). Przyznam, że po 5 minutach maszerowania poczułam znużenie, a to był dopiero początek. Musicie się przygotować na wielkie tłumy i walkę o najlepsze miejsca przed placem I. Na 15 minut przed pokazem piloci wycieczek ustawiają swoich podopiecznych w strategicznych miejscach. Czuć napięcie…

hradczany, zmiana warty przed pałacem, praga
haart banner 100 zł airbnb

Hradczany – złota uliczka

Uliczka ma dosłownie kilka metrów długości, na których mieści się grupa domków. Na wszystkich dostępnych w sieci zdjęciach np. TU zobaczycie ten sam widok. Nie ma szans zrobić zdjęcia, bo gęsty tłum na to nie pozwala. Słyszałam o tym, że przychodząc wcześnie rano lub późnym wieczorem można wejść za darmo i spokojnie obejrzeć niewątpliwie urokliwe miejsce. Nas odstraszyły bramki, ochroniarze i dzikie tłumy.

złota uliczka na hradczanach w czeskiej pradze

Hradczany i okolica to wyprawa na cały dzień. Zachęcam do leniwych spacerów, wędrowania bocznymi uliczkami, obiadu w jednej z restauracji i podziwiania widoków.

mala strana, praga, panorama starego miasta

Podróże z dzieckiem rządzą się swoimi prawami. Zawsze mamy ze sobą prowiant „gdyby dziecko było głodne”. W małym parku zrobiliśmy przerwę na drugie śniadanie. Bułeczki z miodem na świeżym powietrzu. Mniam.

boczne małe uliczki na hradczanach w pradze

Josefov – dzielnica żydowska

Stare synagogi, szerokie ulice i najdroższe sklepy. Szymek rozsiadł się przy jednym z nich i nie przejmował się ogólnie widocznym przepychem. To tutaj urodził się Franz Kafka.

hradczany, josefov w pradze czeskiej

CIEKAWOSTKA: budynki przetrwały II wojnę światową dzięki temu, że Adolf Hitler planował, po całkowitej zagładzie Żydów, utworzyć w Pradze muzeum narodu żydowskiego. Brzmi przerażająco… żydowska dzielnica przetrwała dzięki Adolfowi Hitlerowi.

hradczany i okolice w czeskiej pradze

Na deser – praska biblioteka

Trzeba się trochę przespacerować do niej. Szeroki handlowy trakt pełen jest sklepów i straganów z pamiątkami. Szliśmy w temperaturze 30°C, w słońcu. Fontanna na szczycie była błogim wybawieniem.

zabytkowa biblioteka w pradze czeskiej

A na koniec najlepsza wizytówka PRAGI 🙂

praga czeska, ulica

5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
paula
paula
10 lat

pięknie

1
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x