Strona główna » Oklejanie tkaninami czyli metamorfoza apteczki

Oklejanie tkaninami czyli metamorfoza apteczki

by HAART
oklejanie tkaninami, renowacja mebli, odnawianie, filc, lakier do paznokci, farba akrylowa instrukcja krok po kroku - haart.pl blog diy zrób to sam

Na przykładzie starej apteczki pokażę jak można wykorzystać tkaniny do dekorowania mebli. Oklejanie tkaninami wydaje się bardzo skomplikowane, ale jak zawsze pozory mylą. Zakładając, że na warsztat bierzemy meble o niewielkie wartości, nikomu niepotrzebne, mocno zniszczone, to KAŻDA metamorfoza będzie lepsza niż ich unicestwienie. To moja osobista filozofia dotycząca zarówno odnawiania mebli, jak i upcyclingu.

Oklejanie tkaninami

stara drewniana apteczka na ścianę

Apteczkę znalazła moja Mama. Wszystkie sąsiadki wiedzą, że przed wyrzuceniem niepotrzebnych mebli trzeba je pokazać mojej Mamie. Tak trafiają do mnie najwspanialsze okazy.

Apteczka była w dobrym stanie. Nie miała uszkodzeń ani ubytków. Zamek wciąż działał, choć kluczyk wyglądał marnie. Z zewnątrz apteczka miała warstwę białej farby. Wnętrze było surowe. Jak wiecie uwielbiam efekt shabby chic i biała farba idealnie pasowała do mojej koncepcji. Odświeżyłam jedynie kolor, pomalowałam wnętrze, okleiłam tkaniną wybrane partie i odnowiłam stary kluczyk. Przetarcia i obdrapania dodały jej uroku. Niedoskonałość jest w cenie.

Oklejanie tkaninami – potrzebne materiały

Do metamorfozy użyłam najprostszych materiałów i narzędzi. Pomysł pojawił się nagle, więc korzystałam z domowych zapasów. Oklejanie tkaninami zawsze mnie interesowało, ale wcześniej nie miałam konkretnego pomysłu. Produkty, które wykorzystałam do metamorfozy apteczki:

  • Biała emalia akrylowa;
  • Bawełniana tkanina w czerwoną kratę;
  • Uniwersalny klej Magic;
  • Pędzel do farby i kleju;
  • Czerwony lakier do paznokci;
  • Nożyczki lub skalpel;

Jaki wzór tkaniny wybrać?

Najłatwiej okleja się tkaninami w nieregularne wzory. Jeśli motyw się nie powtarza to nie widać nierówności i krzywizn. Mój wzór sprawiał mi sporo problemów. Równa kratka wymusiła idealne wyrównanie wszystkich krawędzi. Nawet milimetrowe przesunięcie było widoczne. Na pierwszy raz odradzam takie wzory.

Jaki rodzaj tkaniny wybrać?

Sporym utrudnieniem przy oklejaniu są krawędzie tkaniny. Jeśli mamy do czynienia z tkaniną, która mocno się „siepie”, będziemy mieli problem z idealnym wykończeniem brzegów. Zawsze gdzieś pojawi się wystająca nitka. Świetnie sprawdza się filc i  jest dobrym materiałem na początek. Odradzam cieniutkie satyny i atłasy, bo praktycznie każdy klej zmienia ich barwę, po wyschnięciu zostają „tłuste” plamy, materiał jest za cienki i za wiotki. Polecam za to grubszą bawełnę, koronki, żakard i  tkaniny obiciowe.

Jaki klej wybrać?

Profesjonaliści używają kleju kostnego w perełkach, jednak przygotowanie go w domowych warunkach jest dość pracochłonne. Na blogu Starych Mebli Czar znajdziecie szczegółowy opis jak przygotować klej stolarski.

Dla amatorów, do prostych prac polecam uniwersalny klej Magic. Mała poręczna tubka, dobry aplikator, klej po wyschnięciu jest przezroczysty i kosztuje jedyne 3 zł. Używam go do wielu prac zarówno z tkaninami, jak i papierem. Świetny (to nie jest reklama)! 🙂

Znalazłam informacje o wykorzystaniu Wikolu, ale sama nie sprawdziłam tej metody, więc wrzucam jako „info do sprawdzenia”. Jeśli mieliście doświadczenia z przyklejanie tkanin na drewno Wikolem, proszę piszcie w komentarzach, jak się sprawdził.

Czy oklejać cały mebel?

Odradzam. To trudne zadanie, bo precyzyjne przyklejenie tkaniny we wszystkich zagłębieniach, rogach, wymaga doświadczenia. Ponadto pamiętajmy, że tkanina „pogrubia” powierzchnie i  może się okazać, że np. drzwiczki się nie zamkną. Moim zdaniem najlepiej okleić tylko fronty mebli lub ich część.

Instrukcja krok po kroku

Apteczkę przetarłam papierem ściernym i pomalowałam białą emalią akrylową. Na zewnątrz wystarczyła jedna warstwa, bo był już biały podkład. Wewnątrz potrzebne były dwie warstwy farby.

malowanie starej drewnianej apteczki na biało

Wycięłam z bawełny trzy prostokąty dopasowane do drzwiczek i wnętrza (jeden na zewnątrz drzwiczek, drugi wewnątrz szafki, trzeci na wewnętrzną część drzwiczek).

tkanina do przyklejenia na odnawiany mebel

Klej Magic wycisnęłam na drzwiczki i rozsmarowałam pędzlem. Dzięki temu klej równomiernie przykleił tkaninę i nie pojawiły się plamy.

przyklejanie tkaniny do drewnianych drzwiczek szafki

Przyklejałam od góry, na dół. Delikatnie przyciskałam tkaninę do posmarowanej powierzchni, a następnie bawełnianą szmatką wyrównywałam i wygładzałam powierzchnię. Przypomina to przyklejanie okleiny czy naklejek na meble.

WSKAZÓWKA: Lepiej wyciąć większy kawałek tkaniny, przykleić i na koniec przyciąć skalpelem nadwyżki. Niektóre tkaniny pod wpływem kleju rozciągają się lub kurczą. Polecam zrobić test na małym kawałku przed wycięciem głównych elementów.

oklejanie tkaninami diy, przyklejanie materiału do frontu odnowionej szafki

Na dół apteczki przykleiłam kupon grubego czerwonego filcu. Jest miękki i idealnie pasuje do mojej szafeczki. Przykleiłam go tak samo jak poprzednie. Na koniec został stary, brzydki kluczyk. Pomalowałam go czerwonym lakierem do paznokci (oczywiście wystającą z zamka część). Szybki i prosty sposób.

oklejanie tkaninami, przyklejanie filcu do wnętrza szafki

oklejanie tkaninami diy, wisząca szafka z przyklejonym materiałem
oklejanie tkaninami, wnętrze odnowionej apteczki
oklejanie tkaninami diy, półeczki starej apteczki po renowacji
oklejanie tkaninami, wisząca szafeczka wyklejona materiałem

Wszystkie prace wykonałam w jeden dzień. Uwielbiam takie szybkie metamorfozy. Dajcie znać co myślicie o przemianie i czy interesuje was oklejanie tkaninami. Może macie podobne apteczki lub szafki 🙂

Miłego malowania,

Hania

5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

32 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Michał "PAPA Timber"

Ładnie wyszło:) Wikolu to ja bym nie polecał ale jakiś „flagowy” klej do drewna w klasie D3 napewno da radę”:)

Monika & katalog inspiracji

Fajnie wyszło. Nadawanie drugiego życia przedmiotom to jest coś. Pozdrawiam:)

Roberta.Ka
7 lat

Świetnie to wygląda, uwielbiam takie przeróbki! 🙂

Katarzyna Grzebyk

Masz duży talent, apteczka po renowacji wygląda pięknie! Ja też bardzo lubię stare meble, kiedyś ocaliłam kilka przed wyrzuceniem;-)

Basia
7 lat

Cześć Haniu. Fajna kratka. Bardzo podoba mi się rozkład półeczek w tej apteczce. Aż dziw, że dopiero teraz trafiłam do Ciebie. Pozdrawiam serdecznie, Basia z Interior Mad

Weronika
Weronika
7 lat

Bardzo ładna ta apteczka 🙂 Uwielbiam łączyć różne materiały ze sobą i uzyskiwać efekt różnorodnych faktur. Dzięki za info o klejach – z wyborem miałabym problem.

Marta | Zafascynowana życiem

Haniu, u Ciebie kolejny raz prawdziwe perełki i cudeńka 🙂 Świetna robota!

Marheri
7 lat

Bardzo fajny pomysł 🙂 Muszę w końcu kupić ten klej, bo widzę, że ma duuużo zastosowań 🙂 Przyda się w mojej pracowni. Pozdrawiam!

Izabela lea eS.

Super wyszła Ci ta apteczka 🙂 Fajnie spotkać kolejnego wielbiciela projektów DIY. Ja też bawię się w renowacje… najczęściej mebli. Pozdrawiam 🙂

Bizimummy
7 lat

Super pomysł i pięknie wyszło. Nie próbowałam nigdy zabawy z tkaninami, bo zawsze wydawało mi się, że nie dam rady, krzywo przykleję i takie tam 😀

Agata
7 lat

Pieknie to wygląda, a że lubię wszystko dotykać to już czuję strukturę zmysłami wyobraźni 😀
jakoś zawsze obklejałam „tapetami” a tu materiał to świetna sprawa, wykozystam pomysł 😉

Magda
Magda
7 lat

Piękna metamorfoza, uwielbiam, jak starze rzeczy dostają nowe życie. Zawsze lubiłam bawić się w tego typu przeróbki, jednak meble mnie przerażały 🙂

Joanna
7 lat

Apteczki nie mam, choć chciałabym, bo fajna 😉 natomiast mam materiał w taki sam wzór i za każdym razem, gdy na niego trafiam, to zachodzę w głowę co z nim zrobić. Teraz już wiem! jak trafię na jakiś fajny niewielkich… Czytaj więcej »

koza domowa
7 lat

Wygląda super!!! Lubię połączenie czerwieni i bieli, lubię kratkę! 🙂 Uroczo wygląda tak oklejona szafka. Pozdrawiam, Kasia

Zołza z kitką.

Apteczka wygląda po prostu cudownie! 🙂 Nie potrafię wyjść z podziwu cały czas scrolluję do góry, by znowu na nią popatrzeć 🙂

Marta
7 lat

pieknie…gratuluje pomysłu

asia | amelushka

Efekt jest cudny 🙂 A pomysł na wykorzystanie apteczki jako półeczki na pierdółki – super sprawa.

32
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x