Spędziliśmy na Cyprze 2 tygodnie. Żadne biura podróży i piloci nie byli nam potrzebni. Chcieliśmy, jak zawsze, zobaczyć prawdziwe oblicze kraju, a nie gotowe przedstawienia dla turystów.

Zabukowaliśmy lot, wynajęliśmy mieszkanie i samochód, zakupy robiliśmy w lokalnych sklepach i na targach. Zobaczyliśmy praktycznie cały Cypr, a przynajmniej jego grecką stronę. W kilku najbliższych wpisach opowiem o naszych doświadczeniach. Zdradzę, co jest przereklamowane, ile kosztuje kilogram melonów i dlaczego warto zabrać chustę na każdą wycieczkę.

Limassol (tur. Limasol lub Leymosun) – drugie, co do wielkości, miasto Cypru, nad Zatoką Akrotiri.Limassol (tur. Limasol lub Leymosun) – drugie, co do wielkości, miasto Cypru.

Larnaka (gr. Λάρνακα, dawn. Kition). Miasto z głównym lotniskiem Cypru. Larnaka (gr. Λάρνακα, dawn. Kition). Miasto z głównym lotniskiem Cypru.


6 spraw, które nas zaskoczyły


 

1. MRÓWKI

Mrówki są wszędzie. Mam wrażenie, że udały się na emigrację z pobliskiego Egiptu i Izraela. Wybrały spokojniejsze miejsce na piesze wycieczki. Jeśli zamieszkacie na parterze, gwarantuję, że zamieszkają z wami. Polecam spray na mrówki. U nas pomogło już pierwszego dnia. Spryskaliśmy miejsca przy tarasie oraz drzwiach i pożegnaliśmy się z nimi na dobre.

2. BANANY

Na Cyprze rośnie specjalna odmiana bananów. Są mniejsze i zielone, ale smakowo podobne do tych, które serwują polskie sklepy. Plantacje opisywanych bananów znajdują się tylko w jednym regionie Cypru, w okolicach Pafos.

3. ŚWIĄTYNIE

W każdym kościele, przy wejściu, siedzi człowiek odpowiedzialny za sprawdzanie długości damskich spódnic i spodenek. Nie przejdą gołe ramiona ani spodenki. Serio! Nie wpuszczą cię… W kilku świątyniach spotkaliśmy się z „wypożyczalnią” szat, ale to mniejszość. Moja rada – w torbie, plecaku czy kieszeni, noś cienką, ale dużą chustę. W potrzebie załóż na ramiona lub owiń się nią jak sukienką.

Larnaka Cerkiew św. Łazarza z IX wieku.Larnaka Cerkiew św. Łazarza z IX wieku.

Cerkiew w Nikozji (stolicy Cypru). Klasztor Kykkos – stauropigialny prawosławny męski klasztor z XI w.Klasztor Kykkos – stauropigialny prawosławny męski klasztor z XI w.

4. KOTY

Siedzą w kawiarniach, restauracjach, barach. Wałęsają się po osiedlach i przy świątyniach. Tworzą kilkuosobowe grupy i są nieźle zorganizowane. Wystarczy rzucić jakiś smakołyk a po 2 sekundach mamy stado wysportowanych kocich obywateli.

Larnaka

5. Nikozja

Legenda głosi, że w paśmie ziemi niczyjej (Nikozja jest  ostatnią podzieloną stolicą. Po inwazji tureckiej, w 1974 roku została podzielona na dwie strefy: grecką i turecką), którą mieliśmy okazję oglądać, nadal znajdują się MINY. Przerażająca wizja …

Malownicze uliczki z małymi sklepami.Nikozja - stolica Cypru. Mała uliczka tuż przy "strefie niczyjej". Nikozja – stolica Cypru. Mała uliczka tuż przy „strefie niczyjej”.

6. ROSJANIE

Moim zdaniem (okiem) 90 % turystów to Rosjanie. Cypr jest rajem podatkowym i wiele rosyjskich firm właśnie w tym kraju zarejestrowało swój biznes. Rosjanie okupują bary, plaże i deptaki. W restauracjach serwują menu napisane cyrylicą a sklepikarze witają wszystkich „białych” – Здравствуй.

Konnos Beatch z jaskinią Cyklopa.Konnos Beach z jaskinią Cyklopa.

Statki turystyczne.Lody na kółkach.HAART.com.pl

Chętnie poznam inne ciekawostki dotyczące Cypru. Informacji nigdy za wiele!

Kto wie gdzie będziemy za rok : )

W kolejnych wpisach przedstawię nasze cypryjskie wspomnienia. Opowiem o klasztorach, małych wioskach z nadzwyczajnie starymi świątyniami, zakupach na miejscowych targach, cenach podstawowych produktów, gadżetach i atrakcjach dla dzieci. Przedstawię zdjęcia górskich wiosek i piaszczystych plaż. Zdradzę ile kilometrów przejechaliśmy i ile nas to kosztowało.


Przeczytaj inne wpisy o Cyprze:

Pozdrawiam!

Hania