Strona główna » Lampa z mchem DIY

Lampa z mchem DIY

by HAART
Hania Kozłowska lampa z mchem

Lampa z mchem, który właściwie nie jest mchem, to wyjątkowa dekoracja. Poza świetnym wyglądem, nadal jest lampą, więc ma funkcję typowo użytkową. Zielony mech, a dokładnie mówiąc chrobotek norweski, jest porostem i nie wymaga podlewania, przycinania, nawożenia, a nawet słońca. Jest popularny i łatwo dostępny. Idealny do tego pomysłu!

Chrobotek norweski to porost zamieszkujący skandynawskie lasy. Jest preparowany i barwiony. Występuje w wielu kolorach, ale największą popularnością cieszą się odcienie soczystej zieleni. Floryści wykorzystują go do tworzenia wyjątkowych kompozycji kwiatowych oraz dekoracji, a u mnie można zobaczyć instrukcje jak umieścić go w drewnianej ramie.

Dzisiaj pokażę zupełnie inny i nowatorski pomysł na wykorzystanie chrobotka norweskiego. Zmienię zwykłą lampkę w przepiękną zieloną dekorację.

lampa z mchem chrobotkiem

Potrzebne materiały

  • chrobotek norweski
  • lampa lub sam abażur
  • pistolet klejowy
  • nożyczki

Gdzie kupić chrobotka? Najłatwiej i najtaniej w internecie. W wielu hurtowniach florystycznych znajdziecie chrobotka, ale zazwyczaj trzeba zamówić większą partię. W internecie możecie zamówić paczki już 50 g. Kilogram nieoczyszczonego mchu kosztuje ok. 100 zł, natomiast 50 g ok. 5-6 zł.

Lampę kupiłam w IKEA za 9 zł. Tak, naprawdę kosztowała tylko 9 zł. Oczywiście możecie wykorzystać inne lampy, a najlepiej przerobić te, które już macie w domu. Wystarczy zdjąć abażur i postępować zgodnie ze wskazówkami.

lampa z IKEA

Chrobotka przykleimy klejem na gorąco. Pamiętajcie, że jest produktem preparowanym i choć wygląda jak żywy mech, to jest zupełnie bezobsługowy. Klej na gorąco najszybciej i mocno sklei abażur z zielonymi kępkami chrobotka. Pistolet i klej kupicie w sklepach budowlanych. Ceny zaczynają się już od ok. 20 zł.

Lampa z mchem, krok po kroku

Zaczynamy od oczyszczenia mchu. To chyba najbardziej nudna część tego projektu. Musicie pamiętać, że w trakcie oczyszczania, odpadnie sporo materiału. Ciężko jednoznacznie wyliczyć ile uzyskacie czystego mchu, bo wszystko zależy od materiału wyjściowego oraz powierzchni i grubości dekoracji, którą chcecie wykonać.

Mech zawiera części runa leśnego, a końce są zazwyczaj brudne. Brzydkie i uszkodzone elementy łatwo oderwać palcami, więc nie potrzebujemy żadnych narzędzi. Czasem używam nożyczek aby wyrównać postawę mchu.

chrobotek na lampie

Mój abażur jest z tworzywa sztucznego więc lekko zmatowiłam powierzchnie papierem ściernym. Ułatwi to przyklejanie mchu. Jeśli macie abażur z tkaniny, nie ma takiej potrzeby.

Rozgrzewamy pistolet klejowy i nakładamy niewielką cześć na abażur. Szybko przyklejamy pierwszą kulkę chrobotka i chwilę przytrzymujemy, aby klej chwycił. Nakładamy kolejną partię kleju i ponownie przyklejamy mech. Najlepiej przygotować sporo oczyszczonego materiału, bo gdy rozgrzejecie pistolet, to nie ma sensu przerywać pracy na oczyszczanie. Kępki chrobotka przyklejamy dość gęsto, aby nie powstawały prześwity i dziury.

Hania Kozłowska z lampą z mchem
Lampa z przyklejonym mchem
lampa z mchem
lampa z mchem

Na koniec doklejamy małe kępki w miejscach gdzie prześwituje podłoże.

Na moją lampę wykorzystałam ok. 150 g oczyszczonego chrobotka, ale muszę zaznaczyć, że jest to cienka warstwa mchu.

Czas na film!

Słowa, słowami, ale nic nie zastąpi filmu DIY. Można zobaczyć wszystkie etapy krok po kroku i przekonać się, że nie jest to takie trudne jak się wydaje. Oczywiście zachęcam do subskrybowania kanału HAART na YouTube.

Lampa z mchem – Twoja kolej

Lampa z chrobotkiem to wyjątkowa dekoracja. Chrobotek ma wiele zalet, a najważniejszą jest duża wytrzymałość.  Nie wymaga podlewania, zraszania, przycinania, nie rośnie, nie zmienia się, a nawet nie potrzebuje światła. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach z minimalnym dostępem naturalnego światła.

 Mam nadzieję, że skorzystacie z mojego pomysłu i przerobicie swoje lampy.

lampa z mchem

Jeśli chcesz kupić moją lampę – napisz wiadomość, a przekażę wszystkie informacje dotyczące przelewu i rozliczenia.

5 4 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
w Polsce
w Polsce
3 lat

Niesamowite,że najzwyklejsza lampa może być taka piękna.Kreatywność górą .

Laura
Laura
3 lat

Bardzo ciekawy pomysł. Świetnie wygląda 😉

Ann
Ann
3 lat

Świetny pomysł.

Leon
Leon
3 lat

Jestem zaskoczony pięknym wykonaniem tej lampy! Naprawdę ma Pani talent, pozdrawiam!

8
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x