Donica ze skrzyni na wino to świetny przykład upcyclingu. Łączymy przyjemne z pożytecznym, tworzymy wyjątkową dekorację i oszczędzamy. Pokazałam już wiele przykładów upcyclingu jak regał z drabiny, girlanda z T-shitrów czy lampa z patyków. Dzisiaj pokażę krok po kroku, jak przerobić skrzynię po winie na piękną donicę.
Skrzynię do projektu zapewniło CONO SUR, z którym współpracuję od kilku lat i z pewnością pamiętacie niepowtarzalne wiszące wazony z makramowymi sznurkami. Wina Cono Sur towarzyszą mi nie tylko podczas projektów DIY, bo jako miłośniczka wytrawnego wina, korzystam z nich podczas garden party, spotkań z przyjaciółmi i leniwych zimowych wieczorów. Tym razem próbowaliśmy chilijskiego CHARDONNAY, pełnego aromatów tropikalnych owoców cytryny, mango i ananasa. Idealne na gorące popołudnia i wieczory.
Donica ze skrzyni krok po kroku
Wykonanie donicy nie jest skomplikowane, ale pracę trzeba podzielić na 3 etapy. Pierwszy to malowanie lub woskowanie skrzyni, po którym musimy poczekać, aż wszystko wyschnie. Drugi dotyczy przyklejania dekoracyjnej tkaniny, a dokładnie mówiąc rękawa wełnianego swetra. Tu również musimy poczekać aż klej wyschnie, chyba, że używamy kleju na gorąco, który potrzebuje dosłownie kilku sekund na połączenie materiałów. Ostatnim i najbardziej twórczym etapem jest zabezpieczenie doniczki folią i sadzenie roślin.
Potrzebne materiały
- skrzynia po winie
- papier ścierny
- barwiący wosk do drewna
- miękka tkanina
- rękaw wełnianego swetra
- klej introligatorski
- worek na śmieci
- pineski
- nożyczki
- ziemia do kwiatów
- rośliny
- świeca
Do zabezpieczenie drewnianej skrzyni wykorzystałam barwiący wosk. Pięknie uwydatnia słoje drewna i nadaje piękny kolor. Zamiast wosku można wykorzystać lakierobejcę lub emalię do drewna w wybranym kolorze.
Cześć dekoracyjną doniczki stanowi wieko skrzyni ozdobione tkaniną. Wykorzystałam część wełnianego swetra, ale w tej roli może wystąpić każda inna tkanina. Oczywiście zachęcam do wykorzystania niepotrzebnych ubrań np. za małej sukienki lub fragmentu zaplamionego swetra.
Do przyklejenia tkaniny polecam klej introligatorski, który świetnie łączy tkaniny z drewnem. Jeśli nie macie do niego dostępu, wystarczy uniwersalny klej Magic, klej na gorąco lub zwykła „kropelka”.
Przygotowanie doniczki ze skrzyni
Zaczynamy od przygotowania skrzyni po winie. Wszystkie krawędzie i płaskie powierzchnie przecieramy papierem ściernym. To raczej profilaktyczne działanie, bo skrzynie są gładkie, ale na wszelki wypadek warto przetrzeć.
Następnie rozcieramy na skrzyni wosk barwiący. Najlepiej zrobić to miękką szmatką, pamiętając o rękawiczkach, bo wosk barwi nie tylko drewno. Nanosimy go na całą skrzynię, również wewnątrz, bo zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami i wodą. Zostawiamy do wyschnięcia na 2-4 h, a następnie polerujemy czystą, miękką tkaniną. Najlepiej położyć dwie warstwy, ale jeśli chcesz uzyskać jaśniejszą wersję, to wystarczy jedna.
Ze swetra wycinamy prostokąt odpowiadający wymiarom wieka skrzyni, a właściwie wewnętrznej strony wieczka.
Klej introligatorski nakładamy na wieczko i układamy na nim wycięty fragment tkaniny lub swetra. Dociskamy, wyrównujemy i lekko zawijamy do wewnątrz krawędzie swetra. Pamiętaj, że sweter się rozciąga, więc wycięty fragment będzie się wydawał mniejszy od wieczka. W trakcie przyklejania wełna rozciągnie się i dopasuje do formatu.
Zostawiamy do wyschnięcia przyklejoną tkaninę i zabieramy się za zabezpieczenie donicy ze skrzyni. Potrzebujemy worka na śmieci, najlepiej czarnego, aby się nie wyróżniał. Wycinamy dwa prostokąty, dopasowane do wielkości przegródek. Najlepiej zastosować podwójną warstwę folii, aby mieć pewność, że dobrze zabezpieczy donicę.
Do przymocowania folii używamy zwykłych pinesek dostępnych w każdym sklepie papierniczym. To prosty sposób mocowania folii. Oczywiście można wykorzystać taker tapicerski, ale z doświadczenia wiem, że niewiele osób posiada taki sprzęt, a obiecałam Wam proste rozwiązania.
Do przegródek wsypujemy ziemię do kwiatów, uważając aby nie dostała się pod folię.
Jakie rośliny posadzić w skrzyni?
Donica ze skrzyni ma niewielką powierzchnię i powinniśmy wybrać rośliny, które nie są zbyt wymagające. Zachęcam do posadzenia rojników i rozchodników. Potrafią przetrwać suszę, nie potrzebują dużej ilości ziemi, szybko się rozmnażają i występują w wielu kolorach.
W donicy poza roślinami znalazłam miejsce na kamienie i dekoracyjną świecę. Kamienie wypełniają wolną przestrzeń między roślinami i można je usunąć w każdym momencie. Po kilku tygodniach, gdy rośliny trochę podrosną, można wyjąć część kamieni, aby zapewnić rojnikom przestrzeń.
Sadzanie zaczynamy od największych roślin, a potem uzupełniamy mniejszymi. Kamienie układamy tak, aby zasłonić całą ziemię.
Na koniec rośliny i kamienie obficie spryskujemy wodą, aby zmyć resztki ziemi.
Celebruj chwile
Donica ze skrzyni to piękna dekoracją i świetnie się sprawdza na stole w roli stroika. Szczególnie gdy zapalimy świecę i w dobrym towarzystwie spędzimy wieczór lub popołudnie. Latem będzie królować na naszym tarasie, bo tam głównie biesiadujemy, ale późną jesienią przeniosę ją do domu.
Mam nadzieję, że skorzystasz z mojego pomysłu i przerobisz skrzynie po winie na wyjątkową donicę. Chętnie zobaczę zdjęcia, więc oznacz mnie w social mediach @haartblog Trzymam kciuki i do zobaczenia w kolejnym wpisie!
Partnerem wpisu jest CONO SUR
Pięknie to wygląda. Bardzo romantycznie
Dziękuję! 🙂
Fajny pomysł na taras. Spróbuję zrobić, bo mam podobną skrzynkę.
Bardzo się cieszę 🙂
Mam takie roślinki w ogródku. Nie wiedziałam, że mozna je tak wykorzytac 🙂
Cieszę się, że poznałaś mój pomysł 🙂
A ja mam tyle skrzynek w domu 🙂 Dzięki za inspiracje.
Do dzieła 🙂 Z pewnością powstanie dużo wyjątkowych doniczek.