Strona główna » Lustro boho – zrób to sam

Lustro boho – zrób to sam

by HAART
Lustro boho

Dzisiaj pokażę jak w domowych warunkach stworzyć lustro w stylu boho. Jest to piękna dekoracja, która sprawdzi się zarówno w sypialni czy salonie jak i na tarasie oraz balkonie.

Potrzebne materiały

Jakich materiałów potrzebujemy? Przede wszystkim okrągłego lustra. Moje ma średnicę 20 cm, ale oczywiście może być mniejsze lub większe. Ważne aby było okrągłe, płaskie i bez ramy.

Potrzebujemy również drewnianej obręczy o średnicy odpowiadającej średnicy lustra. Może być nieco mniejsza np. 19cm, ale nie może być większa od lustra. 

Do tego należy przygotować nożyczki, pistolet klejowy oraz 30 cm naturalnego sznurka, z którego zrobimy zawieszkę.

lustro boho

Całą dekorację wykonamy z naturalnej rafii.  Jest to produkt, który powstaje z liści palmy występującej w Afryce, na Madagaskarze, w Ameryce Południowej i Środkowej. W Polsce rafię możecie kupić zarówno w naturalnym kolorze jak i barwioną. Oczywiście namawiam do wykorzystania naturalnej. 100 g rafii kosztuje 10-12 zł, a do wykonania dekoracji potrzebujemy 3-4 opakowań po 100g. Ilość uzależniona jest od tego jaki efekt chcecie uzyskać i jak gęsta ma być dekoracja.

Zobacz film LUSTRO BOHO DIY

Lustro w stylu boho, krok po kroku

Zaczynamy od przygotowania rafii. Potrzebujemy sznurków o długości ok. 45 cm. Nie muszą być idealnie równe, ale większość powinna mieć ok. 45cm. Następnie łączymy rafię w grupy po 4-5 szt. i składamy na pół. Tworzymy pętelkę i wkładamy pod drewnianą obręcz. Pętelkę wyginamy górą na zewnątrz i przeciągamy przez nią sznurki. Ściskamy aby całość dobrze się trzymała. W ten sposób powstaje dekoracyjny węzeł, który będziemy powtarzać na całej obręczy. Rafię można nieco zmiękczyć przez wyginanie aby była bardziej plastyczna. Wystarczy przed wiązaniem potarmosić trochę w prawo i lewo, a następnie powtórzyć wiązanie tak jak wcześniej pokazywałam. 

Do wykonania dekoracji wykorzystujemy zarówno grube, ładne pasma rafii, jak i te cienkie, które może nie najładniej wyglądają, ale świetnie wypełniają przestrzeń. Dzięki nim cała dekoracja będzie wyglądała na gęstą, zbitą i grubą, a o taki efekt właśnie nam chodzi. Węzły powinny być mocno ściągnięte, bez luzu i prześwitów. Na koniec usztywnimy je klejem na gorąco, ale już na etapie wiązania trzeba zwrócić na to uwagę.

Zawieszka ze sznurka

Sznurek o długości 30cm składamy na pół i zawiązujemy na supełek. Środek sznurka przekładamy pod obręczą i tak jak przy rafii, tworzymy pętelkę, przez którą przeciągamy sznurki. Najlepiej wykorzystać sznurek w kolorze rafii. Można go skrócić tak, aby nie wystawał poza rafię.

Wiązanie rafii

Rafię wiążemy do samego końca, aby nie było widać drewnianej obręczy. Zajmie to trochę czasu, ale po kilku pierwszych węzłach na pewno złapiecie rytm. Na filmie można zobaczyć jak gęsto powinny być wiązane.

Przyklejanie lustra

Obręcz z rafią przekręcamy na lewą stronę i nakładamy sporą ilość kleju na gorąco. Umieszczamy go na środku obręczy, nie dochodząc do krawędzi. Trzeba to zrobić szybko, aby klej nie stwardniał i nadal miał swoje właściwości. Na kleju układamy lustro i mocno dociskamy. Czekamy chwilę i następnie nakładamy druga warstwę kleju tuż przy krawędzi lustra. Wpychamy klej małymi kroplami pod lustro.

Lustro w stylu boho
lustro boho haart

Lustro boho

Gdy klej wystygnie możemy odnaleźć sznurek i zawiesić lustro. Na koniec układamy i wygładzamy rafię. Można przyciąć nierówne lub wystające elementy lub zostawić taki artystyczny nieład.

Hania Kozłowska boho lustro

Boho lustro to piękna dekoracja i cieszę się ten styl rozgościł się na dobre w polskich domach. Planuję więcej takich tutoriali i mam nadzieję, że z nich skorzystacie. Już teraz zapraszam do wpisów: MAKRAMOWE LAMPIONY, HERBACIARKA, DYNIE Z MATERIAŁU, STRING ART i HERBACIANA GALERIA.

boho lustro diy
lustro DIY HAART
Lustro z rafią
5 2 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Enigma
Enigma
7 miesiące

Piękne lustro

saler
saler
3 miesiące

Uwielbiam pomysł na lustro boho! Teraz mam inspirację do własnoręcznego stworzenia takiego dodatku do mojego wnętrza. Dzięki za kreatywny artykuł!

4
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x